15 czerwca w Gminnym Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach miały miejsce warsztaty kulinarne w ramach realizacji mikroprojektu pn. „Edukacja bez granic” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska –Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
Uczestnicy warsztatów podzieleni zostali na trzy grupy, z których każda przygotowywała kilka potraw. Nie były to jednak tradycyjne przepisy kuchni regionalnej, lecz przepisy uwzględniające różne diety w kuchni. Był więc m.in. smalec z fasoli, zupa z kurczakiem i soczewicą, pasztet z ciecierzycy z masłem orzechowym czy placuszki owsiane z kaszą manną. Pod okiem prowadzącej Urszuli Kucharskiej można było podpatrzeć jak zrobić idealny biszkopt, czy pyszny sos śmietanowy do tart i zapiekanek. Było smacznie i inspirująco, a na końcu i refleksyjnie, gdyż były to ostatnie z całego cyklu warsztatów zaplanowanych w związku z realizacją projektu.
Projekt jest propozycją przygotowaną głównie z myślą o seniorach. - Chcemy zaktywizować osoby starsze, które z powodu pandemii Covid-19 ostatnie 2 lata w większości spędziły w domach- mówi Magdalena Więzik, naczelnik wydziału promocji powiatu, kultury, sportu i turystyki w bielskim starostwie, które jest koordynatorem projektu. Działania rozpoczęliśmy w marcu od warsztatów komputerowych. Nasi seniorzy uczyli się podstaw obsługi komputera. Można było dowiedzieć się jak bezpiecznie wyszukiwać interesujące nas dane w wyszukiwarce, jak tworzyć i zapisywać pliki czy jak założyć konto e-mail. Każdy z uczestników w praktyce wraz z prowadzącymi ćwiczył poznany zakres warsztatów. Kolejne z warsztatów z udzielania pierwszej pomocy cieszyły się ogromną popularnością. Pracownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego mówili m.in. jak rozpoznać udar, zawał serca, czy problemy z cukrzycą oraz jak w takiej sytuacji zareagować. Pokazywali, jak pomóc wnukowi który zakrztusił się, jak reanimować osobę która nie oddycha, ale też jak prawidłowo wezwać pomoc.
Po warsztatach praktycznych przyszła pora na warsztaty artystyczne. Ceramika, decoupage, bibułkarstwo oraz muzykoterapia skradły serca i zachwycały różnorodnością. Małe dzieła sztuki, które powstały z rąk uczestników prezentowane będą już niebawem w lipcu podczas spotkania podsumowującego projekt w Polsce. Wtedy wszyscy uczestnicy warsztatów z Polski i Czech spotkają się jeszcze raz wspólnie by wymienić się wrażeniami z wszystkich spotkań oraz odwiedzić piękne zakątki naszych Beskidów. W sierpniu na zaproszenie partnera projektu miasta Frydlant nad Ostrawicą seniorzy z Polski odwiedzą swoich czeskich kolegów po drugiej stronie granicy. Tej granicy, której nie było widać podczas całego cyklu warsztatów, gdyż uczestnicy z Polski i Czech razem tworzyli, śpiewali, muzykowali, ćwiczyli, gotowali- jednym słowem integracja bez granic!
N.Siatkowska-Stusek