To kolejna niewątpliwa atrakcja Szczyrku. Muzeum Górskie - powstało w budynku trybun amfiteatru Skalite w Szczyrku, znajdującego się w sąsiedztwie bardzo atrakcyjnego turystycznie kompleksu skoczni narciarskich oraz spacerowego Deptaku nad Żylicą.
Muzeum odzwierciedla szerokie spojrzenie na historię i rozwój miejscowości turystycznej, ściśle związanej z narciarstwem i dziedzictwem kulturowym Karpat.
Zgromadzony w placówce materiał opowiada o historii turystyki i sportu na terenie Beskidów i samego Szczyrku. Wśród eksponatów zobaczyć można m.in. narty skokowe i biegowe z lat 20 – tych ubiegłego wieku, sprzęt z Igrzysk Olimpijskich, oryginalne numery startowe z poszczególnych Olimpiad, kombinezony zawodnicze i zbiory zdjęć od lat 30 – tych XX wieku.
Ciekawostką są narty do skoków z dużym logo powiatu bielskiego. Okazało się, że te narty Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej niemal 20 lat temu zakupiło dla Klubu Sportowego Sokół Szczyrk. Ciekawym elementem ekspozycji jest też interaktywna platforma dzięki której odwiedzający mogą poczuć się jak prawdziwy skoczek narciarski.
W trakcie uroczystości otwarcia muzeum dużą atrakcją było spotkanie z czterokrotnym olimpijczykiem, brązowym medalistą olimpijskim Stefanem Hulą, który opowiadał o swoich sukcesach w ramach działania „Od adepta do mistrza”.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy w towarzystwie Stefana Huli. Obecna była również radna powiatu bielskiego Helena Byrdy-Przybyła.
Partnerem wiodącym mikroprojektu „Muzeum Górskie – odkrywamy dzieje sportu i turystyki w Beskidach” jest Miejski Ośrodek Kultury, Promocji i Informacji im. Jana Więzika w Szczyrku. Partnerem po stronie czeskiej - Gmina Kaniovice.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
Tekst i foto: J. Jesionka