Kryzys finansowy w szpitalach był ponownie tematem Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. To kolejne spotkanie starostów z naszego województwa w tej sprawie w ostatnich dniach.
Obawy samorządowców wywołuje sytuacja w placówkach powiatowych po tym, jak rząd wprowadził od 1 lipca obowiązek podwyższenia minimalnej płacy w ochronie zdrowia. Problem w tym, że aneksy do kontraktów zaproponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w większości przypadków nie wystarczają na podwyżki. W sprawę od dłuższego czasu zaangażowany jest Związek Powiatów Polskich. W konwencie wzięli udział jego przedstawiciele oraz dyrektorzy szpitali, prowadzonych przez powiaty.
Mecenas Bernadetta Skóbel ze Związku Powiatów Polskich przedstawiła dane ze 144 szpitali powiatowych z całej Polski. 86 z nich nie będzie w stanie zrealizować obowiązkowych podwyżek. 13 placówek nie ma środków na podniesienie płac także dla pracowników technicznych i administracji. Z kolei żadne ze 144 szpitali nie ma pieniędzy na podniesienie pensji swoim pracownikom kontraktowym. Realizacja obowiązkowych podwyżek płac spowoduje zatem kryzys finansowy w szpitalach.
Problem sygnalizują konwenty powiatów również z innych regionów Polski. ZPP uczestniczy w spotkaniach roboczych z przedstawicielami ministerstwa zdrowia oraz NFZ. Sprawa była dotychczas podnoszona na zespole zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz przedstawiana w Sejmie. Przełomu na razie nie ma.
M. Fritz