W związku z intensywnym deszczem w ostatnich dniach na południu Polski wzrosło zagrożenie osuwiskowe. - Należy się spodziewać uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk. Zagrożenie dotyczy Małopolski i południowej części województwa śląskiego - ostrzega Państwowa Służba Geologiczna-Centrum Geozagrożeń.
Dotyczy to przede wszystkich obszarów, na których suma opadów w ciągu 7 dni osiąga wartości 100 mm na metr kwadratowy lub więcej. Lokalnie zanotowano już takie opady na wspomnianych obszarach. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB na Śląsku i w Małopolsce można spodziewać się kolejnych intensywnych deszczów przekraczających w sumie w ciągu tygodnia 150 mm. IMGW wydało już dla tych rejonów kraju ostrzeżenie drugiego stopnia.
Centrum Geozagrożen zaleca zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi, pojawianiu się szczelin w gruncie, nagłej ucieczce wód w studniach, spękań obiektów budowlanych itp. Zaznacza, że procesy osuwiskowe mogą występować z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego należy być czujnym w kolejnych tygodniach. Gdy zauważymy niepokojące zjawisko, zgłośmy to dzwoniąc na nr alarmowy 112.
Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości. Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) prowadzi inwentaryzację osuwisk w Polsce. Z lokalizacją dotychczas rozpoznanych osuwisk można zapoznać się za pośrednictwem internetowej aplikacji SOPO.
Więcej o osuwiskach i projekcie SOPO można przeczytać na stronie Centrum Geozagrożeń poświęconej osuwiskom: osuwiska.pgi.gov.pl.
źródło: pismo z PSG-Centrum Geozagrożeń/M.Fritz