O planowanych zmianach prawnych i finansowych w ochronie zdrowia mówił Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia na zarządzie Związku Powiatów Polskich w Szczyrku. ZPP to największa korporacja samorządowa zrzeszająca powiaty i miasta na prawach w kraju, licząca ponad 300 członków.
Starostowie z całego kraju zgłaszali wiceministrowi Miłkowskiemu problemy m.in. z: funkcjonowaniem POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej), stwierdzaniem zgonu przez koronera, zatrudnianiem lekarzy z Ukrainy, funkcjonowaniem pediatrii, ginekologii i położnictwa oraz z finansowaniem pielęgniarek w domach opieki społecznej. Samorządowcy dyskutowali również o projektowaniu budżetów na przyszły rok w kontekście wzrastających cen energii elektrycznej i gazu oraz mniejszych dochodów własnych.
Obrady zakończyła konferencja prasowa, na której Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich, starosta bielski wyraził po raz kolejny niepokój o sytuację finansową szpitali powiatowych. Nawiązał do sytuacji szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej i sposobu rozliczania tej placówki na podstawie zrealizowanych świadczeń. – Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zachorowalność wśród dzieci jest sezonowa, a przecież personelowi medycznemu musimy płacić za gotowość nawet jeśli tych pacjentów jest mniej. Jeśli nie będziemy mieli zapewnionego finansowania za takie okresy, to jednostka nie utrzyma się – mówił starosta Andrzej Płonka.
Temperaturę dyskusji zarządu podnosiła kwestia ceny za energię elektryczną dla samorządów, która była konsultowana przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jej prace relacjonował Jan Grabkowski, wiceprezes ZPP i starosta poznański, który jest współprzewodniczącym komisji ze strony samorządowców. Podczas, gdy odpowiednia uchwała w tej sprawie jest już procedowana Grabkowski podkreślał stanowisko samorządów. – Ustalona na komisji cena 785 zł za 1 MWh powinna być ceną brutto dla samorządów, ponieważ samorządy w przeciwieństwie do przedsiębiorców nie mogą od tego odliczyć podatku VAT. Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ mówimy o tym, ile za ogrzewanie będą płaciły szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły i przedszkola, czy baseny. Jeśli tak się nie stanie, to możemy mówić o skandalu – podkreślał współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
ZPP od początku agresji rosyjskiej pomaga Ukrainie. Adam Krzysztoń, wiceprezes związku i starosta łańcucki, który koordynuje te działania poinformował o zbiórce środków na busa dla ukraińskiego ośrodka, w którym przebywają dzieci okaleczone w trakcie działań wojennych. Dotychczas uzbierano kilkadziesiąt tysięcy złotych. Józef Swaczyna, przewodniczący komisji rewizyjnej ZPP, starosta strzelecki poruszył sprawę ostatniego rozdania z programu rządowego Polski Ład.
M. Fritz