Gmina Wilamowice nominowała do Nagrody im.księdza Londzina Antoniego Barciaka.
Profesor Antoni Barciak jest mieszkańcem Hecznarowic, emerytowanym profesorem historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Przez około 20 lat pełnił funkcję kierownika Zakładu Nauk Pomocniczych Historii UŚ.
Od lat zaangażowany w działalność bardzo wielu naukowych i społecznych instytucji w kraju i regionie. Oddany pracy na rzecz środowiska lokalnego w gminie Wilamowice, skąd pochodzi.
Był inicjatorem i redaktorem oraz współautorem monografii o gminie Wilamowice oraz monografii sołectwa Dankowice. Prowadził badania archeologiczne gródków stożkowych, w tym gródka stożkowego w Dankowicach wraz z opracowaniem dokumentacji historycznej. Napisał cykl artykułów o kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, przeprowadził prace terenowe w zakresie odnalezienia tzw. kopców granicznych na granicy miejscowości Pisarzowice i Kęty. Wniósł swój znaczący udział w pracach związanych z procesami beatyfikacyjnym oraz kanonizacyjnym pochodzącego z Wilamowic świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego.
Był promotorem nawiązania współpracy partnerskiej między gminą Wilamowice a Dolnym Benešovem z Czech. Zainicjował i zebrał inskrypcje z miast: Katowice, Pszczyna, Mysłowice i z gminy Kęty.
Aktywnie włączył się w prace remontowe przy kościele parafialnym w Bestwinie (odczyt inskrypcji). Przeprowadził rozpoznanie historyczne zespołu parkowego obszaru chronionego Natura 2000 Dolnej Odry.
Był inicjatorem opracowania i wydania Regestów Dokumentów Górnośląskich, obejmujących również teren Czech wydając cztery tomy wraz z kolegami z Czech. Jest autorem pierwszych opracowań dziejów Uniwersytetu Śląskiego i wydania najstarszej księgi miejskiej Mysłowic.
W jego dorobku autorskim bądź w redakcji jest około 80 pozycji książkowych, w tym atlasy historyczne miast Racibórz, Gliwice, Bytom i ponad 300 artykułów naukowych wydanych w Polsce, Czechach i Niemczech. Był beneficjentem i realizatorem lub współrealizatorem 6 grantów ministerialnych i rządowych.
Cyklicznie od 25 lat co roku organizuje międzynarodowe konferencje naukowe w cyklu „Kultura Europy Środkowej”.
W latach osiemdziesiątych, w okresie przemian ustrojowych aktywnie działał w „Solidarności” na Uniwersytecie Śląskim, za co otrzymał status „represjonowanego”.
W 2017 roku uhonorowany Złotym Laurem Kompetencji i Umiejętności w kategorii „Kultura”, przyznanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Odznaczony przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
Praca na rzecz budowania świadomości historycznej dzieci i młodzieży zawsze leżała mu na sercu, jego wykłady i prelekcje są skutecznym nawiązaniem do obecnych czasów, co wydatnie wpływa na kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia.
A.Macher, foto: M. Świerczek