Do XXIII edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina gmina Wilkowice nominowala Ludowy Klub Sportowy „Klimczok-Bystra”.
Klub założony został w 1922 roku, stając się tym samym pierwszym klubem sportowym w naszym regionie założonym na terenach wiejskich.
Pierwszą sekcją była sekcja piłki nożnej, następną – koszykówki. Z czasem klub powiększył się o sekcje siatkówki, lekkoatletyki i narciarstwa klasycznego, która stała się w ciągu kolejnych lat, najpierw dominującą, a w końcu wiodącą i jedyną sekcją sportową bystrzańskiego klubu.
Dziś klub, z sukcesami, prowadzi szkolenie sportowe w ważnych i popularnych dyscyplinach olimpijskich: skokach narciarskich, biegach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Sportowy dorobek klubu LKS „Klimczok-Bystra” stawia tę organizację w gronie najbardziej utytułowanych i dysponujących najbogatszym dorobkiem klubów sportowych regionu. Wychowankami „Klimczoka” jest szerokie grono wybitnych, polskich sportowców, którzy reprezentowali nasz kraj na najbardziej renomowanych imprezach sportowych świata. Wśród nich wymienić można choćby: wybitną biegaczkę narciarską i członkinię kadry narodowej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Innsbruck 1976 – Irenę Pielę, olimpijczyków z Soczi z 2012 roku: Agnieszkę Szymańczak oraz Pawła Klisza, olimpijczyka z Nagano z 1998 r. i późniejszego wybitnego trenera skoków narciarskich: Łukasza Kruczka, uczestnika dwóch Zimowych Igrzysk Olimpijskich (Innsbruck 1964 i Grenoble 1976): Józefa Przybyłę czy też wybitnych saneczkarzy: Wojciecha Kubika, Pawła Goryla i Teresę Kruczek.
LKS „Klimczok-Bystra” pochwalić może się również fantastyczną grupą aktywnych sportowców. Wychowankiem klubu jest czołowy, współczesny polski skoczek narciarski – Jakub Wolny, czy też, wymieniani w gronie największych talentów polskich skoków narciarskich: Jan Habdas i Kacper Tomasiak. Prezesami LKS „Klimczok-Bystra” byli w przeszłości wybitni społecznicy gminy Wilkowice: Józef Maciejczyk i Władysław Adamczyk.
Od grudnia 1983 r. do dnia swojej śmierci w czerwcu br. prezesem stowarzyszenia był dr Zbigniew Banet – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli świata działaczy społecznych, laureat Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina w 2015 roku.
Aktywna praca i działalność społeczna członków klubu przyczynia się do wielu ważnych inicjatyw i inwestycji, wzmacniających potencjał społeczny całej gminy. To z inicjatywy działaczy klubu i dzięki ich ofiarnej pracy dokonano, między innymi: budowy, a później kilkukrotnej przebudowy kompleksu skoczni sportowych w Bystrej, noszących dziś imię Józefa Przybyły, budowy tras do narciarstwa biegowego w szczytowych partiach Magurki Wilkowickiej i sali gimnastycznej w Bystrej oraz imponującej, klubowej siedziby – tzw. „Klimczokówki”, gdzie dziś, poza obszarem klubowym, koncentruje się również życie społeczne mieszkańców gminy.
Klub organizuje również ważne dla lokalnej społeczności wydarzenia sportowe: „Memoriał Józefa Przybyły” w skokach narciarskich czy też „Rollski”, przemianowane w ostatnich latach na „Puchar Klimczoka” w biegach na nartorolkach.
Rok 2022 jest czasem wyjątkowego i pięknego jubileuszu klubu – 100-lecia istnienia. Wielką rysą na tej doniosłej okoliczności, a jednocześnie niepowetowaną i trudną do zaakceptowania stratą była nagła i niespodziewana śmierć prezesa klubu Zbigniewa Baneta, który w ostatnich miesiącach życia, był w pełni oddany pracy nad jubileuszową publikacją o klubie. Skuteczne dokończenie i premiera wydania kroniki dziejów klubu stanowić będzie hołd dla wyjątkowego człowieka jakim był prezes Banet. Misji tej podjął się już zarząd klubu w nowym składzie, w którym rolę nowego lidera przejął Paweł Niemczyk.
A.Macher, foto: M.Świerczek i UG Wilkowice