Serdecznie zapraszamy do Rudzicy na siódmą już edycję seminarium naukowego Wendelinaria, które odbędzie sią w piątek 2 grudnia 2022 roku w murach Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy (ul. Klubowa 124).
Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: "Nietrwałość jako wyzwanie. Strategie i praktyki działania w niepewnej rzeczywistości". Zgodnie już z tradycją, seminarium poprzedzone zostanie wydarzeniem towarzyszącym, którym w tym roku będzie spotkanie kultur „Skarby Prowincji – czyli Górale z Miłoszem w Rudzicy”.
„Skarby Prowincji – czyli Górale z Miłoszem w Rudzicy”.
1 grudnia 2022 (czwartek), godz. 18.00
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie kultur. Tym razem w pierwszy dzień Wendelinariów gościć będziemy Górali z Trójwsi, którzy nie tylko przybliżą nam góralską kulturę, ale także przedstawią spektakl teatralny na motywach twórczości Czesława Miłosza. O „Logosie i etosie Górlaszczyzny” opowie zebranym Andrzej Suszka, Góral spod Ochodzitej w Koniakowie, znawca i popularyzator kultury góralskiej. Całość uświetni swoim muzycznym występem Jan Szostak, mieszkający w Rudzicy ludowy muzykant. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa koniakowskich koronek – znanych ostatnio z pokazów na EXPO 2020 w Dubaju, ale także z programu „Mam Talent”.
Więcej informacji >> https://bit.ly/3UuNFmV
Seminarium naukowe
2 grudnia 2022 (piątek), godz. 10.00–15.00
Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Nietrwałość jako wyzwanie. Strategie i praktyki działania w niepewnej rzeczywistości”. Podczas obrad chcemy przyjrzeć się bliżej kategoriom nietrwałości, tymczasowości czy kruchości. Interesować nas będą próby diagnozy naznaczonych nimi obszarów życia społecznego, ale także rozpoznanie sposobów funkcjonowania w takiej kulturowej rzeczywistości. Korzystając z dorobku różnych dziedzin nauki chcemy wspólnie zastanowić się nad sposobami umiejscawiania własnej biografii i praktyk życiowych w tak definiowanych warunkach. Spróbujemy także zdefiniować formy konstruowania kotwic życiowych, będących punktami odniesienia czy oparcia w niepewnym, tymczasowym świecie.
Podczas seminarium referaty wygłoszą prelegenci reprezentujący rozmaite polskie ośrodki akademickie, przedstawiciele różnorakich dyscyplin naukowych. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będą prof. Wojciech Świątkiewicz (Uniwersytet Śląski), który wygłosi wykład „Tożsamość losu i wyboru. O kruchości pamięci i więzach wdzięczności”, oraz Grażyna Staniszewska, działaczka opozycji w PRL, była posłanka, europosłanka i senator, zaangażowana obecnie w różnorakie działania pomocowe na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, o czym opowie szerzej w trakcie seminarium.
Więcej informacji >> https://bit.ly/3ELU3A9
Organizatorem wszystkich wydarzeń jest Towarzystwo Miłośników Rudzicy przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne.
Żródło: Towarzystwo Miłośników Rudzicy