Ptasia grypa i ASF od niedawna także w województwie śląskim. „Do grudnia zeszłego roku byliśmy zieloną wyspą w kraju bez ognisk tych chorób”- mówiła Izabela Handwerker powiatowy lekarz weterynarii na spotkaniu Powiatowego Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego w Wilkowicach. Styczniowe posiedzenie zespołu było zaplanowane, poświęcone przede wszystkim podsumowaniu 2022 r.
Ostatnio potwierdzono przypadek ptasiej grypy w gospodarstwie w Dębowcu w powiecie cieszyńskim. Z tego powodu w części gminy Jasienica (Bielowicko, Grodziec, Iłownica i Roztropice) wyznaczono obszar zagrożony. Co to oznacza dla właścicieli drobiu? W obszarze zagrożonym powinno się ograniczyć przemieszczanie się ptactwa: kur, kaczek czy indyków, tak aby nie miały one kontaktu z drobiem z sąsiedniego gospodarstwa oraz z dzikim ptactwem. Ptaki powinny być karmione i pojone tylko w zamkniętych pomieszczeniach. O wszelkich niepokojących objawach wśród drobiu właściciele ferm powinni informować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bielsku-Białej. Wcześniej przypadek grypy u ptaków potwierdzono w powiecie zawierciańskim.
Z kolei w powiecie będzińskim był przypadek ASF (afrykański pomór świń). Chorobę potwierdziło badanie u dzika, znalezionego po wypadku drogowym. W tym przypadku także wyznaczono strefę zagrożoną chorobą, ale nie obejmuje ona powiatu bielskiego. Jak poinformowała lek. wet. Izabela Handwerker, służby Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bielsku-Białej są przygotowane na wypadek wystąpienia ASF na naszym terenie. W tym celu m.in. profilaktycznie kupiono 7 kontenerów chłodniczych, które trafiły do kół łowieckich na terenie powiatu i miasta Bielska-Białej.
Ze statystyk Bielskiego Pogotowia Ratunkowego wynika, że w minionym roku było nieco mniej wyjazdów niż w 2021 r. (mniej o 69), ale więcej pacjentów przekazano do szpitali (więcej o 455). Bielskie pogotowie, dzięki wsparciu ratowników medycznych z całego kraju, a nawet Europy przekazało do Ukrainy pomoc o wartości ok. 3 mln zł.
Jak mówił Jarosław Rutkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej nie można powiedzieć, że „pozbyliśmy się" Covid-u. Dobra wiadomość jest taka, że szczyt zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne jest już raczej za nami. Zwykle przypadał on na luty, ale w tym sezonie szczyt był w grudniu.
„Dorośli powinni wziąć większą odpowiedzialność, za to co dzieje się z ich dziećmi i młodzieżą”- Małgorzata Malinowska, dyrektor Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej mówiła, że tak trudnego roku, jakim był 2022 r. pod względem samobójstw nieletnich nie było dawno. W odpowiedzi na tę rzeczywistość psycholożki z ośrodka zorganizowały grupę terapeutyczną dla dzieci z myślami samobójczymi oraz takimi, które się okaleczają. Potrzeby przeszły jednak najśmielsze oczekiwania pracowników POIK-u. W kolejce czeka 320 rodziców, którzy chcą by ich dzieci skorzystały z tej pomocy.
Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” przeprowadziło w zeszłym roku prace na rzekach i potokach w powiecie bielskim o wartości blisko 800 tys. zł.
Miniony rok podsumowali także przedstawiciele policji i straży pożarnej.
M.Fritz