W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów społecznych postanowiła zorganizować wydarzenie: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. W kolejnych latach wspomniana akcja przeniosła się na cały kraj.
W ten sposób po raz jedenasty w kraju, a po raz czwarty w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowano „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
Uczestników patriotycznego biegu powitali burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz posłowie RP: Grzegorz Gaża i Stanisław Szwed. Wśród obecnych był także radny powiatu Stanisław Pięta. Następnie Dorota Nikiel członek Zarządu Powiatu Bielskiego gwizdkiem dała znak i rekordowa liczba biegaczy (ponad 350) wystartowała na dystansie 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek).
„Ten bieg to nie tylko promocja aktywnego trybu życia, ale nade wszystko lekcja patriotyzmu i cieszę się, że mimo padającego śniegu tak wielu młodych ludzi, ale również całych rodzin dobiegło do mety gdzie czekały na nich pamiątkowe medale i … wojskowa grochówka” podsumowała wydarzenie Dorota Nikiel.
Dodajmy, że jeden z pomysłodawców i głównych organizatorów biegu, nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych Krzysztof Szczypka został odznaczony przez Prezydenta RP Medalem 100 – lecia Odzyskanej Niepodległości.
Sama nazwa Tropem Wilczym nawiązuje do słów wiersza Zb. Herberta:
„Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy.
Pozostał po nich w białym śniegu żółtawy mocz i … ślad ich wilczy”.
J.J.