Niemal 1500 pielgrzymów diecezji bielsko-żywieckiej przybyło do Świątyni Opatrzności Bożej, by razem z biskupem Romanem Pindlem wziąć udział we Mszy św., podczas której przekazano relikwie św. abp. Józefa Bilczewskiego. Modlitwę zaplanowano na zakończenie obchodów Roku Jubileuszowego św. Józefa Bilczewskiego, związanego z setną rocznicą śmierci arcybiskupa Lwowa rodem z Wilamowic.
Udział w liturgii sobotniej wziął udział także metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz (urodzony w Starej Wsi gmina Wilamowice). Bp Roman Pindel wygłosił homilię w której zachęcił do odpowiedzi na pytanie o to, co wnosi św. Józef Bilczewski do grona świętych i błogosławionych w Świątyni Opatrzności. Przypomniał także historię budowy tego niezwykłego miejsca, którą planowano już po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, a po kilku próbach rozpoczęcia jej budowę ostatecznie podjęto przed 25 laty. Zauważył, że realizatorzy zamysłu szlachetnych elit przedrozbiorowej Rzeczpospolitej, wprowadzając do Centrum Opatrzności kolejne relikwie świętych, wskazują na ważny fakt dostrzegany w świetle wiary, że „na każdy czas, nawet najbardziej trudny, Opatrzność daje świętych, którzy przyczyniają się do umocnienia wiary, odnowienia życia religijnego, bronią niepodległości Polski lub wychowują pokolenia na nadchodzące trudne czasy”.
Z kolei kard. Nycz przyznał, że wita bliskich mu pielgrzymów z jego rodzinnych stron jako gospodarz tego miejsca. Wyjaśnił, wskazując na prezbiterium warszawskiego kościoła, że zamysłem jego twórców od samego początku była chęć pokazania działalności Bożej Opatrzności przez życie polskich świętych i błogosławionych. Mówił: „Dziś do tej liczby świętych i błogosławionych dołączamy także wielkiego świętego arcybiskupa dwudziestowiecznego, który dokładnie w 1900 roku został arcybiskupem lwowskim i był nim do 1923 roku. Był jednym z trzech prymasów rozbiorowych. W swojej pokorze i wielkości jako pierwszy i jako jedyny po odzyskaniu niepodległości zrezygnował z tej funkcji. To także świadczy o jego wielkości.”
Podczas Mszy św. dary ofiarne przed ołtarz – puszkę i naczynie do rozdawania Komunii Świętej – wniosła delegacja, w której byli starosta bielski Andrzej Płonka, burmistrz Wilamowic Marian Trela oraz jego zastępca Stanisław Gawlik, a także przedstawiciele sanktuarium z Wilamowic: dyrektor Zespołu Szkół Mariola Mitoraj z mężem Jarosławem oraz dzieci – Sebastian Markiel i Emilia Gąsiorek.
Podczas modlitwy wierni przekazali relikwie św. Józefa Bilczewskiego w relikwiarzu ufundowanym przez księży rodaków z Wilamowic. Będą to 19. relikwie wprowadzone dotychczas do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W relikwiarzu, który ma 38 cm wysokości ujęto pastorał, który oznacza pasterską troskę biskupa, złotą hostię z promieniami, które mówią o żywej miłości Boga i liść otulający jako symbol ogrodu. Jest to relikwiarz pierwszego stopnia czyli z kości św. Józefa Bilczewskiego.
Na uroczystościach specjalny poczęstunek przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wilamowicach. Każdy z pielgrzymów otrzymał także pamiątkowy pakiet, a warto wspomnieć, że tylko z Wilamowic czyli z rodzinnej parafii św. Józefa Bilczewskiego do Warszawy wybrało się ponad 300 osób.
Dodajmy, że podczas wspomnianych uroczystości życzenia z okazji kapłańskich jubileuszy kard. Nycza (50-lecie kapłaństwa) i bp. Pindla (40-lecie kapłaństwa) życzenia składał w imieniu samorządowców starosta bielski6Andrzej Płonka.
J. Jesionka
Foto: archiwum diecezji