26-osobowa delegacja z zaprzyjaźnionego powiatu Rhein-Erft gościła w powiecie bielskim. Ze starostą Frankiem Rock`iem przyjechali radni powiatowi oraz dyrektorzy kilku wydziałów niemieckiego starostwa. Samorządowcy odwiedzili największą szkołę prowadzoną przez powiat – Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, mieli okazję wędrować beskidzkimi szlakami, zwiedzali Kraków i muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
„Mamy 5 zagranicznych partnerów, ale ta współpraca jest najintensywniejsza. W tym roku jest to już kolejna wizyta, we wrześniu młodzi sportowcy z czechowickiego MKS-u i z Kóz wyjadą do Niemiec reprezentować nas w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych” – mówi Magdalena Więzik, naczelnik wydziału promocji powiatu, kultury, sportu i turystyki w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej. Polsko-niemiecka współpraca liczy sobie już 20 lat, po zastoju związanym z pandemią Covid ruszyła z impetem między innymi z inicjatywy nowego starosty niemieckiego Franka Rock`a.
Jak mówi starosta bielski, Andrzej Płonka była okazja do osobistego podziękowania niemieckim samorządowcom za wsparcie udzielone Ukrainie. „Nasz powiat stał się pomostem łączącym kolegów z Rhein-Erft z kolejnym naszym partnerem – powiatem czerniowieckim w Ukrainie. I do nas i na wschód płynęła pomoc z Bergheim, stolicy powiatu. Po tym poznaje się prawdziwych przyjaciół”- mówi starosta Płonka.
W ramach pomocy społecznej osoby niepełnosprawne z Niemiec stworzyły spektakl z Warsztatami Terapii Zajęciowej „Felicitas”. W ramach działań kulturalnych nowością jest współpraca teatrzyku „Debiucik” z Pisarzowic z niemiecką szkołą baletową. Polacy i Niemcy z zaprzyjaźnionych powiatów korzystają ze swoich doświadczeń także w ramach edukacji i zarządzania kryzysowego.
M.Fritz