„Chcemy rozwiązań strategicznych i stabilności. Nie może być tak, że co wybory zmienia się pomysł rządzących na strategiczne obszary, takie jak służba zdrowia, czy edukacja. To wszystko ma znaczący wpływ na zarządzanie w samorządzie, który jest przecież organem prowadzącym szpitale i szkoły”- mówił starosta bielski Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich na Zamku Królewskim w Warszawie.
Ważnym elementem wczorajszem uroczystości było przyjęcie do ZPP nowego członka - to Ostrołęka, miasto na prawach powiatu, co oznacza że związek tworzą obecnie 302 samorządy. 290 z nich to powiaty ziemskie, których w kraju jest 314.
W miejscu, w którym 25 lat temu samorządowcy odbierali z rąk premiera prof. Jerzego Buzka akty erekcyjne powiatów zorganizowano zgromadzenie jubileuszowe ZPP. To element świętowania ćwierćwiecza uchwalenia ustawy o samorządzie powiatowym (z 5 czerwca 1998 r.) i reformy ustrojowej państwa.
Prezes ZPP zapowiedział działania zmierzające do wypracowania wspólnych strategii z wszystkimi partiami politycznymi w Sejmie oraz z rządem. Chodzi o to, by w przyszłości po ewentualnej zmianie ekipy rządzącej zachowany był konkretny model funkcjonowania czy to systemu ochrony zdrowia, czy edukacji, czy też każdego innego obszaru. Podał przykład m.in. oświaty. „Ośmioklasowa szkoła, następnie zmiana i tworzenie gimnazjów, a teraz znowu ośmioklasowa szkoła. Szkoły rolnicze w powiatach, a później ich zabranie i usytuowanie jako szkół resortowych. To samo ze szkołami artystycznymi. Przecież to wszystko ma ogromny wpływ na sposób zarządzania powiatami, na ilość środków jakie potrzebujemy i jak nimi musimy gospodarować”- mówił starosta bielski.
Związek Powiatów Polskich chce wykorzystać najbliższe wybory parlamentarne, a więc czas kiedy wszystkie partie polityczne deklarują otwartość na pomysły z zewnątrz i współpracę. „Nie chcemy rozmowy dla rozmowy, ale poważnego traktowania i wspólnego uzgadniania kierunków działań. ZPP, dbając o racjonalne rozwiązania prawne jest godnym partnerem do dyskusji. Jesteśmy najbliższej naszych mieszkańców, dbamy o wspólnoty lokalne jakimi są powiaty”- mówił w imieniu ponad 300 starostów i prezydentów miast na prawach powiatu którzy tworzą związek, prezes Andrzej Płonka.
„Nie świętujemy powstania, a rocznicę usamorządowienia wspólnot powiatowych. Powiat to nie jest szyld, który można ściągnąć. To wspólnoty z 8-wiekową tradycją”- przypomniał Rudolf Borusiewicz, samorządowiec, dyrektor biura ZPP. Podczas uroczystości przypomniano, że urząd starosty w naszym kraju powołał już król Władysław Łokietek.
„Większość spraw najłatwiej rozwiązywać na poziomie lokalnym. Władze samorządowe razem z rządem, to władze publiczne. W jednakowym stopniu odpowiadają one za naszą przyszłość”- mówił wzruszony prof. Jerzy Buzek, który na spotkanie przyleciał z Brukseli.
Prof. Irena Lipowicz, przewodnicząca Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu III kadencji mówiła, że teraz najważniejszy jest rozwój samorządu. „Zawsze mówiliśmy, że samorząd powiatowy powinien mieć więcej zadań i przede wszystkim – więcej finansów. Trzeba podkreślić, że powiaty zdały egzamin przy niewystarczającym finansowaniu”- mówiła prof. Lipowicz. Gość uroczystości przypomniała słowa Jana Pawła II, że centralizacja, odbieranie samorządności to zło społeczne i zakłócenie ustroju. „Gwarancją naszej niepodległości jest Polska samorządna, czyli zdecentralizowana” – dodała była Rzeczniczka Praw Obywatelskich.
Na Zamku Królewskim wręczono honorowe odznaczenia jubileuszowe. ZPP odznaczył medalami Bene Meritus Powiatom m.in.: senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, byłego prezesa Najwyższej Izby Kontroli, byłego prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, który był osobistym sekretarzem premiera Buzka oraz Waldemara Rataja, głównego doradcę ds. reform ustrojowych państwa w gabinecie prof. Buzka.
Wśród wyróżnionych tytułem „Starosta 25-lecia” znaleźli się także samorządowcy z woj. śląskiego: Damian Mrowiec, starosta rybnicki wszystkich 6 kadencji, Andrzej Płonka, starosta 5 kadencji oraz Joachim Smyła, starosta lubliniecki (5 kadencji).
Tytuł „Samorządowiec 25-lecia” odebrali m.in.: starosta bieruński Bernard Bednorz, w samorządzie od 1999 r., starosta 3 kadencji; Mirosław Duży, starosta mikołowski (w samorządzie od 1999 r.), Tadeusz Marszolik, wicestarosta mikołowski 3 kadencji; Krystyna Kosmala, starosta tarnogórska 2 kadencji (w samorządzie od 1999 r.).
Więcej zdjęć znajduje się na ztronie internetowej ZPP.
M.Fritz
foto: Związek Powiatów Polskich