Straż Pożarna na terenie gminy Jaworze założona została w roku 1873, w związku z czym w b.r. obchodzi piękny jubileusz 150-lecia. Założycielami straży byli: Jan Cichy działacz społeczny i ówczesny dzierżawca dóbr Jaworza, Paweł Dawid naczelnik gminy, Paweł Kozieł kierownik szkoły i Edward Kwisda ówczesny zarządca majątku. Pierwszym prezesem został Jan Cichy, a komendantem Paweł Kozieł. Członkami nowo powstałej straży byli przede wszystkim pracownicy dworscy, chociaż nie brakowało też mieszkańców wsi. Początkowo na wyposażeniu były jedynie dwa hydropulty /skrzynia-wiadro na wodę/ oraz ręczna pompa tłocząca.
Do reaktywacji straży w Jaworzu doszło 2 grudnia 1898 roku, kiedy to na zebraniu organizacyjnym w gospodzie Jana Szlauera wstąpiło do niej 20 spośród 67 obecnych na nim mieszkańców wsi,
„...ochotników nie brakowało, wszak chodziło o pomoc w wypadkach pożarów, zmieniających domostwa w zgliszcza i popioły … chodziło też o honor obywateli Jaworza, którzy idąc z postępem, nie chcieli pozostać w tyle za niemieckimi gminami sąsiedniego Bielska...” notatka druha Sebastiana Pindóra – wieloletniego członka jaworzańskiej jednostki.
W 1911 roku zakupiono dla OSP dugą czterokołową sikawkę ręczną oraz drabinę rozsuwaną 12 metrową, drabinę hakową do okien, dwie pochodnie naftowe, 1 bosak, 1 latarnię i inne.
Strażacy angażowali się w działalność samorządową, podczas wyborów do samorządu gminnego w 1911 roku, zasiadali w miejscowej radzie szkolnej.
Odzyskanie niepodległości stworzyło korzystniejsze warunki rozwoju i działalności OSP. W straży w Jaworzu oficjalnie wprowadzono język polski i ceremoniał strażacki oparty na odradzającej się polskiej kulturze..
Staraniem ówczesnego zarządu w 1924 roku wybudowano nową strażnicę w Jaworzu Średnim, a w Jaworzu Górnym w 1936 roku.
W okresie II wojny światowej polskie straże przestały działać.
Po drugiej wojnie głównym organizatorem straży był druh Sebastian Pindór, który dopiero na drugim zebraniu zebrał odpowiednią ilość członków i doszło do oficjalnego reaktywowania działalności straży, której komendantem mianowanym z urzędu został dh Sebastian Pindór.
Powojenne początki straży w Jaworzu były bardzo trudne, gdyż to co zrobiono i zgromadzono przez lata działalności OSP, zostało zniszczone.
Mimo to już 15 sierpnia 1945 roku zorganizowano pierwsze powojenne ćwiczenia strażackie w Jaworzu. Działalność rozpoczęła się od zbierania rozrzuconego sprzętu strażackiego, jego naprawiania i kompletowania.
W 1954 roku wybudowano strażnicę w Jaworzu Nałężu, którą ówczesne władze przeznaczyły na drewutnię dla szkoły, a sikawkę wystawiono na zewnątrz.
Działania straży w latach 60. XX wieku w Jaworzu zdominowała troska o budowę własnej siedziby, czyli Domu Strażaka oraz pozyskanie jak najlepszego wyposażenia. Nowa murowana siedziba jaworzańskiej jednostki oddana została do użytku i służy do dzisiaj 22 lipca 1967 roku,
W Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzu działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, Klub Honorowych Dawców Krwi oraz Zespół Regionalny „ Jaworze „
Z okazji 150-lecia jednostki została wydana książka pt. Aktywni nie tylko lokalnie – Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzu w latach 1873 – 2023 autorstwa : Rafała Dmowskiego, Danuty Pawlus i Czesława Malchara.
Stan liczebny na koniec 2022 roku – 58 druhów, 8 kobiet, w tym 18 Jednostka Operacyjno Techniczna posiadająca pełne przeszkolenie uprawniające do brania udziału w akcjach ratowniczo gaśniczych,
OSP Jaworze to nie tylko akcje ratowniczo gaśnicze, uczestniczy w życiu społecznym gminy, współpracuje z Policją, Nadleśnictwem, i innymi organizacjami.
Prezesem OSP Jaworze jest dh Czesław Malchar.
Opracowano na podstawie materiałów z Urzędu Gminy