Z Gminy Szczyrk do tegorocznej edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. Księdza Józefa Londzina nominowano Panią Helenę Byrdy-Przybyłę!
Pani Helena urodziła się w Szczyrku, gdzie mieszka do dzisiaj i niesie pomoc tym, którzy nie potrafią sami przezwyciężać swoich słabości.
Swoją działalność społeczną rozpoczeła już w latach młodzieńczych, kiedy jako uczennica szkoły podstawowej była jednym z inicjatorów "Wiosny Młodości" - trzydniowego święta młodych ludzi ze Szczyrku. Póżniej wraz z młodzieżą z ruchu oazowego pomagała starszym osobom, zwłaszcza samotnym i mieszkającym wysoko w górach.
Pani Helena Byrdy-Przybyła pracowała w pomocy społecznej od czerwca 1978 r. Najpierw jako pracownik socjalny w Przychodni Rejonowej w Szczyrku w strukturach wojewódzkiego szpitala zespolonego, a następnie od 1 października 1990 roku jako Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczyrku powołanego uchwałą Rady Miejskiej, wykonując obowiązki pracownika socjalnego na terenie miasta Szczyrk przez okres 12-stu lat wykonywała równocześnie pracę w sołectwach – Buczkowice, Rybarzowice, Godziszka i Kalna przynależących, ponieważ w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Buczkowicach nie było obsadzone stanowisko pracownika socjalnego. Swoje obowiązki wykonywała sumiennie i rzetelnie z dużym zaangażowaniem. Praca na rzecz osób potrzebujących stanowiła nie tylko jej pracę zawodową, ale była też jej pasją, dlatego cały okres pracy na terenie sąsiedniej gminy był dodatkową działalnością charytatywną bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Ponadto, pełniła funkcję kuratora społecznego dla nieletnich w Sądzie Rejonowym w Bielsku – Białej oraz przez dwie kadencje była ławniczką w Sądzie Okręgowym w Bielsku – Białej.
W 1990 r. tworzyła powołany przez Radę Miasta Ośrodek Pomocy Społecznej przyjmując kolejne zadania związane z pomocą społeczną. Współpracowała również z terenowymi opiekunami społecznymi. Pracując w trudnych warunkach terenowych niezależnie od pory roku zawsze spieszyła z pomocą potrzebującym. Cały czas podnosiła swoje kwalifikacje zawodowe i doskonaliła warsztat pracy, przez wiele lata służyła pomocą
w poradnictwie rodzinnym. Uważała, że ludzie w małych miastach i na wsiach mają utrudniony dostęp do informacji, nie znają swoich uprawnień, dlatego pracownik socjalny musi być tym, który przekaże informacje, doradzi, niejednokrotnie musi udzielić wsparcia, gdyż dostęp
do specjalistów jest ograniczony. Mieszkając i pracując w danej gminie, nie miała czasu prywatnego, gdyż dla mieszkańców zawsze była pracownikiem, również poza godzinami pracy oraz w wolne dni. Podejmowała różne inicjatywy – mikołajki, odwiedziny świąteczne w Domach Pomocy Społecznej, organizacja Wigilii dla osób najuboższych, starszych i samotnych. Przez cały okres pracy zaangażowana była w prace samorządowe jako członek spoza Rady Komisji Opieki Społecznej Rady Miasta w Szczyrku. Pracowała w Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W ramach pracy na rzecz Gminy Szczyrk, Pani Helena brała również czynny udział w pracach Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (szkolenia, ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego, z zakresu obrony cywilnej, spraw obronnych). Zawsze udzielała się przy zwalczaniu klęsk żywiołowych i umiejętnie organizowała pracę Ośrodka Pomocy Społecznej w czasie akcji.
Przed rozpoczęciem pracy zawodowej, przez kilka lat aktywnie uczestniczyła jako wolontariusz w pracach Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, którego w późniejszym czasie przez okres dwóch kadencji pełniła funkcję prezesa. W czasie stanu wojennego włączając się w pracę Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej zajmowała się pomocą żywnościową, dokonując załadunku i rozładunku żywności dla mieszkańców miasta i gminy Szczyrk.
Nadal, zaangażowana jest w prace na rzecz społeczności lokalnej działając w Zespole Charytatywnym przy Parafii Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku oraz współpracując z Caritasem Diecezji Bielsko – Żywieckiej. We współpracy z Parafią Ewangelicką w Szczyrku, organizowała transporty sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego z Holandii, a później z Niemiec.
Pani Helena Byrdy-Przybyła jest radną Rady Powiatu w Bielsku – Białej od początku funkcjonowania samorządowych powiatów czyli od 1998 roku. Nieprzerwanie od 2002 pełni funkcję przewodniczącej Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu.
Pani Helena angażuje się w wiele przedsięwzięć z zakresu promocji i ochrony zdrowia oraz polityki społecznej. Jest inicjatorką organizacji licznych konkursów i warsztatów wśród dzieci i młodzieży szkolnej propagujących zdrowe odżywianie, aktywny tryb życia i walkę z uzależnieniami i nałogami. Była jedną z inicjatorek oraz brała udział w organizacji Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym, adresowanej do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Bierze udział w redagowaniu przewodników o dostępnych formach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Od 3 kadencji pełni także funkcję Zastępcy Przewodniczącego Rady Społecznej Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
Od 20 lat jest członkiem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Bielskim powołanej przez Starostę Bielskiego. Angażuje się w działania związane z przestrzeganiem praw osób niepełnosprawnych a sytuacja tej grupy osób jest dla niej bardzo ważna. Całą swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera działalność w/w Rady i czynnie włącza się w inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Względem swoich podopiecznych do perfekcji opanowała trudną sztukę pełnienia roli doradcy, mediatora i rzecznika, co wymaga umiejętności rozwiązywania konfliktów i umiejętności porozumiewania się z drugim człowiekiem. Była osobą niezwykle odpowiedzialną za podopiecznych, swoich pracowników oraz za zawód, który wykonywała. To urodzona społeczniczka, gotowa śpieszyć z pomocą do wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. To właśnie jej dyspozycje psychiczne, stosunek do ludzi potrzebujących oraz kompetencje zawodowe i wyznawane postawy czynią z Pani Heleny profesjonalistę od pomagania.
Za swoją wieloletnią wzorową i sumienną pracę została odznaczona przez Prezydenta RP złotym medalem za długoletnią służbę. Ponadto, została odznaczona przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Honorową odznaką Primus in Agendo.
Opracowano na podstawie materiałów dostarczonych przez Urząd Miasta Szczyrk.
Z. Rutecka