Z Gminy Wilkowice do tegorocznej edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. Księdza Józefa Londzina nominowano Panią Janinę Janice-Piechotę.
Pani Janina to: egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie – jako, że na poziomie podstawowym testy zawierały wiedzę z języka polskiego, matematyki i biologii, wiele czasu poświęcała na doskonaleniu zasad języka polskiego, co pozwoliło jej robić korekty do niektórych publikacji m. innymi „Dzieje kościoła i parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Michała Archanioła w Wilkowicach”; samorządowiec od 2002 r.: - radna Rady Gminy trzech kadencji; przewodnicząca komisji ds. Budżetowo-Gospodarczej i ds. Oświaty i Kultury; Radna Rady Powiatu Bielskiego.
Czy w pracy domowej, zawodowej, społecznej, czy samorządowej kieruje się zasadą: ”Z ludźmi i dla ludzi”.
Powierzone obowiązki wykonuje z wysoką dbałością, wiedzą i starannością. Nie toleruje „bylejakości”. Jak sama mówi: „uczeń może nie nauczyć się, nie zrozumieć matematyki ze względów rozwojowych lub z niechcenia i ma do tego prawo, ale … uzasadnienie oceny musi zawierać argumenty, które przekonają ucznia.”
W kronice szkoły także pozostawiła swój ślad, a jako wychowawczyni uczyła swych wychowanków rejestrować interesujące momenty wzajemnych relacji klasowo-szkolnych. Prawie corocznie nagradzana przez dyrektora szkoły, a w 2006 odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.
W ramach działalności społecznej podejmowała wiele inicjatyw:
- Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki – udział w grupie założycielskiej; aktywny członek stowarzyszenia biorący udział w gremiach decyzyjnych zarówno w strukturach oddziału bielskiego, jak i krajowych; organizator dziesiątej ogólnopolskiej konferencji SNM w Wiśle (ok. 900 uczestników); prowadzenie warsztatów dla nauczycieli podczas konferencji SNM bielskich i krajowych;
- Parafialny Oddział Akcji Katolickiej - od zainicjowania w 1997 roku została prezesem oddziału, którą to funkcję realizowała do 2008, następnie weszła do zarządu tego oddziału i została powołana do rady diecezjalnej Akcji Katolickiej.
W oparciu o POAK Wilkowickiej parafii zainicjowała i była głównym organizatorem akcji bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży podczas ferii i wakacji na obszarze całej Gminy Wilkowice – wraz z siostrą napisały Program Opiekuńczo-Wychowawczy, którego głównym celem było: ”Rozwijanie umiejętności społecznych poprzez zdobywanie prawidłowych doświadczeń we współżyciu i współdziałaniu w grupie rówieśniczej” – akcja trwała w latach 1998-2018 i cieszyła się dużym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. Program był podstawą do dofinansowania akcji przez Urząd Gminy do czasu wprowadzenia otwartych konkursów ofert na zadania z różnych dziedzin, w tym także wypoczynku. Podczas trwających zajęć do współpracy zapraszała także starszą młodzież, która często wywodziła się z grona wcześniejszych uczestników. Kilkoro młodych „asystentów” zostało nauczycielami. Wszystkie projekty zostały bardzo oszczędnie planowane, choć bogate w różnorodne zajęcia i urozmaicone żywienie.
POAK pod jej kierownictwem, wraz z sołtysem, była organizatorami Parafialnego Konkursu Palm, który trwa do obecnej chwili, gdzie nominowana prowadzi komisję konkursową. Jest jeszcze współinicjatorką Przeglądu Pieśni Patriotycznej, który od powołania w 2000 roku działa nadal i osiąga coraz wyższe uznanie. W związku z natłokiem obowiązków, zaledwie od kilku lat nie bierze czynnego udziału w organizacji. Skrupulatnie spisywała działania POAK pod jej prezesurą, co zaowocowało trzema tomami kronik (od 1997 do 2008).
Dodać należy, że w 2007 roku została zaproszona do prac w zespole działającym na rzecz renowacji blisko dwustuletniej plebanii w Jeleśni, którą otrzymała Akcja Katolicka naszej diecezji, a gdzie obecnie mieści się Ośrodek Rekolekcyjno-Edukacyjny. Sam budynek i jego obejście jest obecnie perełką architektoniczną w Jeleśni. Przez lata wraz z Zespołem Charytatywnym współorganizowała w parafii „Mikołaja dla dzieci”, „Tornister pełen uśmiechu”, a od 1998 do końca 2019 roku zorganizowała i wraz z zespołem członków POAK prowadziła sklepik parafialny, który cieszył się ogromnym powodzeniem wśród lokalnej społeczności, a także gości.
Janina Janica-Piechota jest autorką ponad stu projektów (w tym 41 na wypoczynek dzieci i młodzieży), które pozwoliły pozyskać środki dla mieszkańców - między innymi: zgłoszenie sołectwa Wilkowice do konkursu "Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi", które otrzymało 2. miejsce w województwie śląskim, w konkursie na "Najpiękniejszą wieś Województwa Śląskiego" w 2007 r.- 2. miejsce (pierwszego nie przyznano); oraz „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” w 2010 r. – wyróżnienie. W większości projekty były tak skonstruowane, aby dzieci i młodzież zechciały wziąć w nich czynny udział np. „Witraże – wycieczka do pracowni witraży w Krakowie”, gdzie powstawały te piękne obrazy ze szkła, które zdobią wilkowicką świątynię, podczas których młodzież wykonywała prace plastyczne wzorowane witrażami i chętni opisywała dowolny witraż – wybrane prace znalazły się w publikacji podsumowującej projekt.
- Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Poczdam-Warszawa) - w latach 2006-2007 organizator polsko-niemieckiej wymiany młodzieży poprzedzonej szeregiem warsztatów, konferencji prowadzonych przez Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania, oddział PNWM w Krakowie;
- Stowarzyszenie „RAZEM dla WILKOWIC" - pomysłodawczyni powołania i sekretarz tego stowarzyszenia, które od 2006 roku wyszukuje luki w różnych dziedzinach życia tego najmniejszego ogniwa „małej ojczyzny” nominowanej, jaką jest miejscowość Wilkowice, celem ich wypełnienia poprzez projekty i ich realizację. Stowarzyszenie po roku funkcjonowania otrzymało status organizacji pożytku publicznego i corocznie pozyskuje środki z 1% (obecnie jest to 1,5%) odpisu zgodnie z zasadami i pod nadzorem Ministra Finansów. W okresie 16 lat działalności stowarzyszenie „Razem dla Wilkowic” przeprowadziło po kilka edycji konkursów tematycznych np. „Ocalić od zapomnienia”, „Zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe naszego regionu”, „Z szopką i gwiazdą”, „Igłą i na szkle malowane”; „Anioły do mnie posyłaj”. Nominowana była pomysłodawczynią tematyki i oprawy plastycznej: zaproszeń, plakatów i folderów tych projektów. Pani Janina Janica-Piechota realizowała też między innymi projekt pt.: „Sesja – chrońmy by ocalić dla następnych pokoleń”, który wprowadzał pierwszy monitoring kościoła parafialnego i części plebanii od strony kancelarii, w których to obiektach znajdują się starodruki, obrazy itp. - precjoza o zabytkowej wartości.
Jak sama podkreśla - nie byłoby to możliwe bez udziału i zaangażowania członków stowarzyszenia i jednostek współpracujących, jak placówki oświatowe, sołtys z radą sołecką, koła gospodyń, kółka rolniczego, a także lokalnych przedsiębiorców. Ostatnimi projektami realizowanymi wg sugestii Nominowanej z ramienia stowarzyszenia było zadanie: „Mini ogród biologiczno-sensoryczny” przy ulicy Szkolnej oraz renowacja figury Matki Bożej na kolumnie, położonej przy ulicach Kościelnej i Krzywe Koło.
- Współpraca z wilkowicką parafią - ważnym rozdziałem w działalności społecznej była praca na rzecz kancelarii parafialnej – przez dwadzieścia lat prowadziła niektóre księgi parafialne i wymagane kopie dla kurii.
Pracowała w czteroosobowej ekipie, która w 2015 roku przeprowadziła inwentaryzację kościoła, zleconą przez miejscową kurię. Współrealizatorka Światowych Dni Młodzieży 2016 – część w parafii (ok. 400 gości z 9 krajów), zwieńczonych posadzeniem 12 drzewek z nadaniem nazwy „Skwerek Światowych Dni Młodzieży 2016”, gdzie obecnie mieści się wspomniany wcześniej ogród sensoryczny.
Tuż przed pandemią zakończyła realizację projektu związanego z polichromią w kościele pw. św. Jakuba w Szczyrku i witraży z kościoła pw. św. Michała Archanioła w Wilkowicach, a realizowanego przez Pana Jana Pawlickiego - wnuka profesora Adama Stalony-Dobrzańskiego, autora projektu zarówno polichromii, jak i witraży. Janina Janica-Piechota była organizatorką wielu pielgrzymek promujących sanktuaria polskie i piękno polskiego krajobrazu. Jest inicjatorką wykonania i tematyki ostatniego witraża w miejscowym kościele, który został opracowany i wykonany przez firmę z Krakowa. Uczestniczyła w pracach zespołu redagującego najnowszy folder promujący kościół parafialny w Wilkowicach.
- Fundacja „Światło Nadziei” – organizacja pozarządowa, która pozyskuje środki na stypendia dla uzdolnionej młodzieży katolickiej - od chwili jej założenia Nominowana pozostaje czynnym członkiem Komitetu Stypendialnego oraz aktywnie uczestniczy w ogólnych spotkaniach stypendystów.
Dla nowotworzonych stowarzyszeń sama opracowywała niezbędne wzory druków. Wszelkie prace związane z realizacją projektów wykonywała bezpłatnie, choć od pewnego okresu opieka nad dziećmi i młodzieżą była wynagradzana.
Pozostała aktywność i działalność społeczna Nominowanej:
- członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki od 1991 r.
- członek Regionalnego Stowarzyszenia Oświatowego "Kaganek" - od 1998 roku, w ramach współpracy z Towarzystwem Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu pracuje w zespole przygotowującym kolejne edycje konkursu "Kangur Matematyczny";
- organizator i długoletni prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Wilkowicach - wyznaje zasadę, którą podzielił się z nią syn: „Jeśli coś dobrze zorganizujesz, to będzie funkcjonować nawet, gdy ciebie tam nie będzie.” (artykuł w gazecie „Akcja” z września 2017 roku),
- członek komisji rewizyjnej Spółki Wodociągowej w Wilkowicach w latach 1995-2000;
- Lokalna Grupa Działania „Ziemia Bielska” – od pierwszych spotkań organizacyjnych aktywnie pracuje w zespole reprezentującym sektor społeczny;
- członek Rady Społecznej Bielskiego Centrum Psychiatrii – uczestnictwo w pracach zespołu doradczego, jakim jest Rada - ceni sobie tę funkcję i uważa zasiadanie w jej gremiach za wysokie wyróżnienie;
- członek Prawa i Sprawiedliwości od 2010 r.;
- autorka wielu artykułów o tematyce zawodowej jak i społecznej, publikowanych zarówno w prasie miejscowej, jak i ogólnopolskiej.
Odznaczenia i wyróżnienia za działalność społeczną:
- w 2006 r. odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi;
- w 2015 r. uhonorowana medalem Akcji Katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej: "PRO CONSECRATIONE MUNDI" – w tłumaczeniu: „dla uświęcenia świata”.
Działalność samorządową Pani Janina Janica-Piechota rozpoczęła od aktywnych obecnościach na zebraniach wiejskich, posiedzeniach rady sołeckiej - zawsze w interesie lokalnej społeczności. Często zapraszana do różnych prac innowacyjnych. Tak też przygotowywała, między innymi, dwa wnioski do nagrody Starosty Bielskiego im. Księdza Londzina dla ks. Proboszcza Franciszka Kuligi
i KGW Wilkowice. W pierwszej kadencji w Radzie Powiatu swoją aktywność przejawiała w interpelacjach, ale, jak sama mówi - szybko zauważyła, że ta droga jest bardzo długa i nieskuteczna. Postanowiła bywać na wszystkich bądź prawie wszystkich komisjach i tam zgłaszać swoje propozycje, dzięki czemu Jej działania na rzecz lokalnej społeczności stały się znacznie skuteczniejsze. W Radzie Powiatu reprezentuje trzy gminy: Buczkowice, Szczyrk i Wilkowice – jest ich głosem w tematach, które przekazywane są na sesjach, w których stara się uczestniczyć.
Aktywnie uczestniczy w szkoleniach, wyjazdach studyjnych, imprezach okolicznościowych, czy promujących projekty transgraniczne, co może potwierdzić stosem zaświadczeń, dyplomów i podziękowań. Cieszy się dużym zaufaniem w środowisku lokalnym i nie tylko.
„Wszystko, co osiągnęłam zawdzięczam współpracy ze wspaniałymi ludźmi, których spotkałam na swojej drodze” – mówi Nominowana.
Opracowane na podstawie materiałów dostarczonych przez Urząd Gminy Wilkowice.
Z. Rutecka