Kalendarz Beskidzki ukazuje się od ponad 50 lat. To kopalnia wiedzy i ciekwostek z naszego regionu - z Bielska-Białej i okolic: Żywiecczyzny, Śląska Cieszyńskiego, także jego zachodniej części.
Wydawnictwo przypomina barwne życie wielu niezwykłych postaci, potrafi zachwycić się urokami Beskidów, przedstawiając to, co położone w nich miasta, miasteczka i wsie mają najatrakcyjniejszego.
Kalendarz Beskidzki podąża również tropami tych, którzy się tu urodzili czy wychowywali, a sławę zyskali dopiero po wyjeździe w wielki świat. Znajdziecie w nim opowieści o ludziach ponadprzeciętnych, choć często takich jak my — ludziach sportu, kultury, społecznikach, ale także przemysłowcach, filantropach, architektach, najkrócej mówiąc — ludziach tej ziemi. Jak czytamy na stronie internetowej wydawcy - Towarzystwa miłośników Bielska-Białej i Podbeskidzkia kalendarz jest zwierciadłem, w którym odbija się nasza mała ojczyzna.
W Kalendarzu Beskidzkim na 2024 r. znajdziecie m.in. teksty:
- Wioletty Lewandowskiej o wybitnym artyście Igorze Mitoraju, najsłynniejszym absolwencie bielskiego "Plastyka", którego muzeum z okazji 80 rocznicy jego urodzin i 10 rocznicy śmierci buduje toskańska Pietrasanta;
- dr Heleny Olczak-Woltman o trzykrotnym premierze II RP Wincentym Witosie, który żył przez wiele lat na wygnaniu na ziemi cieszyńskiej, a którego 150 rocznica urodzin przypada w 2024 r.,
- Mirosława Miodońskiego o beskidzkich korzeniach rodowych prezydenta USA Joego Bidena,
- Juliusza Wątroby o znanym głównie skądinąd antykwariuszu Piotrze Wysockim (w artykule "Antyk-wariat"),
- prof. Lecha Suchomłynowa o tragicznym losie mieszkańców Berdiańska - miasta partnerskiego Bielska-Białej - którzy żyją w rosyjskiej niewoli zwanej rosyjskim mirem,
- Jana Pichety o czterdziestoletniej LIPIE - najstarszej - trwającej nieprzerwanie - imprezie literackiej w Polsce, która jest znakomitym przykładem organizacyjnego mariażu spółdzielczo-samorządowego.
Kalendarz Beskidzki 2024 można zamówić przez internet lub kupić podczas spotkań promocyjnych, które są organizowane przez wydawcę w placówkach kultury w naszym regionie.
źródło: Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia/M.Fritz