W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 roku grupa pasjonatów społecznych postanowiła zorganizować wydarzenie: „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. W kolejnych latach wspomniana akcja przeniosła się na cały kraj.
To już dwunasta edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, natomiast piąta zorganizowana w Czechowicach Dziedzicach.
Uczestników patriotycznego biegu powitał burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Rajd otwierała Dorota Nikiel, członek Zarządu Powiatu Bielskiego, która w sposób symboliczny dała znać do startu biegu. W tym roku ponad 300 biegaczy wystartowało na dystansie 1963 metrów (co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek). Dodajmy również, że wśród zaproszonych gości obecny był radny powiatu bielskiego Artur Rzepecki.
„Co roku wydarzenie to nie tylko rozpowszechnia aktywny tryb życia, ale przede wszystkim przekazuje wartość patriotyczne. Z radością obserwuję jak wielu młodych ludzi brało udział w biegu, nawet rodziny z dziećmi docierały do mety, a w nagrodę wszyscy otrzymywali symboliczne medale i mogli poczęstować się niezmiennie tradycyjną wojskową grochówką.” podsumowała wydarzenie Dorota Nikiel.
Warto wspomnieć, że jednym z pomysłodawców i głównych organizatorów biegu jest Krzysztof Szczypka, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych. Wśród organizatorów można wymienić m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej O/Bielsko-Biała, Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy SOLIDARNOŚĆ. oraz Stowarzyszenie KrzewieniaEtosu Armii Krajowej na czele z prezesem Zygmuntem Mizerą.. W komitecie honorowym byli m.in. Andrzej Płonka – Starosta Bielski i poseł RP Stanisław Szwed.
Sama nazwa „Tropem Wilczym” nawiązuje do słów pięknego wiersza Zbigniewa Herberta:
„Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy. Pozostał po nich w białym śniegu żółtawy mocz i … ślad ich wilczy”.
Justyna Czader
N/z Członek Zarządu Powiatu D. Nikiel na mecie dekoruje medalami uczestników biegu