Oficjalnie i uroczyście podsumowano projekt budowy Muzeum Kultury Wilamowskiej, które co prawda funkcjonuje już od kilku tygodni, jednak oficjalne podsumowanie projektu budowy miało miejsce 2 lipca br. W uroczystej ceremonii udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, samorządowcy z Wilamowic, sąsiednich gmin, powiatu bielskiego i zachodnich części województwa małopolskiego, a także politycy szczebla centralnego. Nie zabrakło lokalnych działaczy kultury oraz naukowców od lat wspierających ideę dokumentalizacji, ochrony oraz upowszechniania wilamowskiej kultury i języka.
Witający zebranych gości burmistrz Wilamowic Kazimierz Cebrat wyraził radość ze zrealizowania projektu i nadejścia długooczekiwanego momentu otwarcia Muzeum. Samorządowiec przypomniał także historię Wilamowian, w tym powojenne prześladowania. Opisał ponadto imponujące zabiegi Wilamowian pragnących chronić i przywracać do życia swoje tradycje. Było to możliwe m.in. dzięki aktywistom i społecznikom ze Stowarzyszenia „Wilamowianie” oraz Zespołu „Wilamowice”.
Na uroczystości głos zabrali m.in. członek Zarządu Powiatu Bielskiego Dorota Nikiel (Rodzina, Prawo, Wspólnota), posłanka Wanda Nowicka (Lewica) przewodnicząca Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, posłanka Małgorzata Pępek (PO) i Grzegorz Puda (PIS), Marta Cienkowska podsekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego. Wspólnym mianownikiem wypowiedzi było stwierdzenie, że ta inwestycja potrzebna jest lokalnej społeczności gminy Wilamowice, ale również dla powiatu bielskiego, a nawet dla Polski i światowej nauki. Wszyscy jednoznacznie zauważyli, że po trudniejszych czasach nad wilamowską kulturą „znów świeci słońce”.
W dalszej części głos zabrał dr Tymoteusz Król, który pokrótce opisał wilamowską kulturę. Z kolei Justyna Majerska-Sznajder dyrektor Muzeum przedstawiła koncepcję wystawy stałej. Podkreśliła też, że celem placówki jest również troska o popularyzację zwyczajów pozostałych miejscowości gminy Wilamowice.
Następnie dyrektor oraz burmistrz K. Cebrat wyróżnili osoby zasłużone dla realizacji projektu, Zespół Regionalny „Wilamowice” zaprezentował swój program, a ksiądz Stanisław Morawa, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Wilamowicach poświęcił budynek Muzeum. Na zakończenie dyrektor placówki zaprosiła uczestników uroczystości do zwiedzania wystawy stałej.
W uroczystym otwarciu uczestniczyła również Naczelnik Wydziały Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego Magdalena Więzik, która jest przekonana, że „nowe muzeum to obowiązkowy do zwiedzania punkt na kulturalnej i turystycznej mapie nie tylko powiatu bielskiego. Przyjadą tutaj w najbliższym czasie partnerzy powiatu bielskiego z kraju i z za granicy, bo to co w Wilamowicach powstało to fenomen, którym możemy pochwalić się przed całym światem.”
Muzeum chce przywitać się z lokalną społecznością wielkim wydarzeniem. Dlatego też organizowane są Dni Otwarte: prawdziwe święto tradycji i zwyczajów, święto radosne i pełne zabawy.
Prezentujemy harmonogram wydarzeń związanych z Dniami Otwartymi:
Sobota (6 lipca 2024)
12:00 – Otwarcie wystawy stałej „Wilamowianie i ich sąsiedzi” oraz przedstawienie strategii działania Muzeum
12:30 – Zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem*
13:00 – Warsztaty „Zioła w kulturze wilamowskiej”
13:30 – Zwiedzanie Muzeum „Szlakiem strojów i ubiorów” z przewodnikiem
14:00 – Teleturniej WOW – Wiedzy o Wilamowicach (zabawa z przymrużeniem oka)
14:30 – Zwiedzanie Muzeum „Szlakiem ciekawostek historycznych” z przewodnikiem*
15:00 – Pokaz filmów o Wilamowicach
15:30 – „Na szlaku lwa Wilusia” – zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem dla dzieci**
16:00 – Prezentacja podręcznika do nauki języka wilamowskiego dla dorosłych
16:30 – Zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem*
17:00 – Koncert pieśni wilamowskich w wykonaniu Pawła Szutowa
17:30 – Wieczór z muzyką wilamowską – zapraszamy do wspólnego śpiewania!
Niedziela (7 lipca 2024)
12:15 – Zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem*
13:00 – „Bieg po Śmierguście” – tor przeszkód, zabawa dla młodzieży i dorosłych
13:00 - 15:30 – Możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy stałej
14:00 – Drużynowy turniej gry „Handuł” dla młodzieży i dorosłych (obowiązują zapisy, tel.: 33 499 90 20, ilość miejsc ograniczona)
14:30 – „Wilamowice oczami architekta” - spotkanie z projektantem Muzeum Kultury Wilamowskiej z architektem Piotrem Puszczewiczem
15:00 – Błyskawiczny kurs języka wilamowskiego
15:30 – „Na szlaku lwa Wilusia” – zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem dla dzieci**
16:00 – Promocja książki „Gmina wielu strojów” wraz z prezentacją strojów z pogranicza śląsko-małopolskiego
16:30 - 17:30 - Możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy stałej
17:00 – Występ Zespołu Regionalnego „Wilamowice”
17:30 – Warsztaty tańców wilamowskich
A także:
Atrakcje dla dzieci (malowanie twarzy, wata cukrowa, bańki mydlane, animacje(
Degustacja wilamowskich specjałów
Loteria gadżetów i fantów dla dzieci, młodzieży i dorosłych (każdy wydany bilet bierze udział w losowaniu)
Wystawa plenerowa Stowarzyszenia Wilamowianie „Wymysiöejer łoda – skrzynie wilamowskie”
Wystawa fisharmonii ze zbiorów Rafała Piskorka
* grupa może liczyć maksymalnie 45 osób
** grupa dziecięca może liczyć maksymalnie 20 osób
Decyduje kolejność zgłoszeń w danym dniu.
J.J. foto archiwum muzeum