Stanowczy sprzeciw wobec organizacji wyborów prezydenckich 10 maja b.r. w warunkach epidemii Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Prezydenci, starości, burmistrzowie i wójtowie 140 samorządów z województwa śląskiego, w tym Powiatu Bielskiego podjęli stanowisko w tej sprawie. „Nasz sprzeciw podyktowany jest wyłącznie troską o zdrowie i życie mieszkańców”- czytamy w przyjętym dokumencie.
Samorządowcy zwracają uwagę na to, że wybory to nie tylko dzień głosowania, a prace techniczno-organizacyjne trwające wiele tygodni. W związku z aktualnym kalendarzem wyborczym, te działania lada chwila muszą wejść w fazę operacyjną. To oznacza współpracę tysięcy pracowników jednostek samorządu terytorialnego.
Śląski Związek Gmin i Powiatów przywołuje doświadczenia Francji, w której po niedawnych wyborach lokalnych nastąpił wzrost zachorowań na Covid-19, zarówno wśród wyborców oraz członków komisji wyborczych. Druga tura głosowania została tam odwołana.
W swoim stanowisku samorządowcy zwracają uwagę na kilka podstawowych problemów w organizacji wyborów:
1. Rosnąca obawa o życie i zdrowie ludzi zarówno pracowników samorządu, szkół, jak i członków komisji obwodowych, przedstawicieli komitetów wyborczych oraz wyborców.
2. Brak podstaw do zmuszania konkretnych pracowników samorządu i jednostek podległych do tego, by podejmowali czynności związane z wyborami, w sytuacji, w której obawiają się oni o swoje zdrowie.
3. Brak możliwości ukonstytuowania się obwodowych komisji wyborczych, ogromne problemy organizacyjno-techniczne w zakresie przeszkolenia takich komisji ze względu na ograniczenia w poruszaniu się i spotykaniu z uwagi na wprowadzone obostrzenia związane z izolacją osób.
4. Brak na rynku środków ochrony osobistej, w tym płynów dezynfekujących, maseczek i rękawiczek, w które należy wyposażyć wszystkie pracujące przy wyborach osoby (a w przypadku chwilowej ich dostępności ceny tych produktów są bardzo wysokie, tym samym środki przyznane na organizację wyborów mogą okazać się niewystarczające).
5. Brak zachowania zasad równości i reprezentatywności wyborów - tysiące osób poddanych kwarantannie domowej, brak precyzyjnych wytycznych w zakresie głosowania korespondencyjnego (pracownicy Poczty Polskiej nie obsługują osób będących w kwarantannie).
6. Olbrzymie kłopoty z uzyskaniem zaświadczeń o prawie do głosowania i dopisaniem do listy wyborców.
Poniżej znajdziecie treść stanowiska ŚZGiP. Wcześniej podobne stanowisko zajęli wspólnie Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich.
M.Fritz