Orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnoprawności wydane na czas określony zachowują swoją ważność.
Karty parkingowe zachowują ważność.
Przepisy ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568) z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 wydłużają ważność orzeczeń o niepełnosprawności i orzeczeń o stopniu niepełnosprawności:
- jeżeli ważność orzeczenia upłynęła w terminie do 90 dni przed wejściem w życie ustawy i został złożony kolejny wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności ,
- jeżeli ważność orzeczenia upływa od dnia wejścia w życie ustawy
to zachowują ważność wcześniejsze orzeczenia do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Karty parkingowe zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub do czasu wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może być obecnie wydane bez bezpośredniego badania osoby, która o nie wnioskuje. Od 27 marca 2020 weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które reguluje kwestie orzekania w związku ze stanem epidemii w Polsce wywołanym COVID-19.
Lekarz, przewodniczący komisji orzeczniczej, może ocenić stan zdrowia osoby występującej o orzeczenie na podstawie dokumentacji medycznej dołączonej do wniosku o orzeczenie, jeśli uzna ją za wystarczającą.