Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, celebrowany od 50 lat wiosną, aby promować postawy proekologiczne w społeczeństwie i uświadomić wszystkim jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Jak informuje Ministerstwo Klimatu wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji święta naszej planety będą działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.
Na terenie powiatu bielskiego działa Klub Gaja z siedzibą w Wilkowicach. Stowarzyszenie uczci dzisiejsze święto sprzątając rzekę Meszniankę. Gaja od trzydziestu lat, organizuje i włącza się w obchody tego międzynarodowego wydarzenia. Pamiętam jak w roku 1990, w początkach Klubu Gaja, organizowałem Dzień Ziemi w Bielsku-Białej, moim rodzinnym mieście. Jednym z wydarzeń jakie przeprowadziliśmy w tym czasie był koncert w Domu Muzyki, na którym przebrany w symboliczny strój wilka starałem się mówić do zaproszonych gości w imieniu zwierząt i dzikiej przyrody. Nie przypuszczałem, że w roku 2020 nadal będziemy musieli przypominać sobie i innym, że jesteśmy współzależni i przyroda jest nam bardziej potrzebna niż kiedykolwiek wcześnie” – mówi Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja. Każdy z nas w Dzień Ziemi robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. O to kilka podpowiedzi - Kupujcie mniej i nie marnujcie żywności. Wybierajcie produkty lokalne. Ograniczcie spożycie mięsa lub przejdźcie na wegetarianizm/weganizm. Oszczędzajcie wodę. Ograniczcie zużycie plastiku. Wybierajcie transport publiczny czy rower zamiast samochodu ... i bądźmy mili dla siebie nawzajem. – apeluje Jacek Bożek.
Barbara Adamska członek Zarządu Powiatu w Bielsku – Białej akcentuje, że motywem przewodnim święta w tym roku jest "Działanie na rzecz ochrony klimatu". W latach poprzednich na obchody składały się zwykle różne wydarzenia organizowane przez różnorodne samorządy, instytucje, szkoły, stowarzyszenia, zwłaszcza ekologiczne. – mówi B. Adamska. Przypomina, że co roku w szkołach podczas specjalnie organizowanych zajęć uczniowie wychodzili na zewnątrz i razem z opiekunami brali udział w sprzątaniu np. lasów, rzek, terenów zielonych. Wiele stowarzyszeń organizowało także różne warsztaty, seminaria, pokazy, sadzenie drzew.
Z uwagi na pandemię w tym roku inicjatywy ekologiczne, które skupiają się na wyzwaniach związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi, muszą zawęzić swoją aktywność do Internetu. Wirus COVID – 19 zmienia wszystko, poza tym grozi nam również susza i nadal mamy problemy z zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego tak ważna jest ekologia. Ochrona przyrody jak nigdy dotąd wymaga naszej troski – podkreśla członek Zarządu Powiatu B.Adamska.
Więcej na temat Dnia Ziemi: https://www.earthday.org
/Alina Macher/