Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów jednogłośnie przyjął komunikat w sprawie nieprzekazania danych ze spisu wyborców Poczcie Polskiej S.A. na potrzeby organizacji wyborów korespondencyjnych na Prezydenta RP.
Z dostępnych Zarządowi ŚZGiP opinii prawnych jednoznacznie wynika brak podstaw prawnych do podjęcia takich działań. Nie została bowiem zakończona ścieżka legislacyjna dotycząca ustawy wprowadzającej wybory korespondencyjne. Co więcej, udostępnienie tych danych może narazić organy wykonawcze gmin na poważne sankcje prawne.
Zarząd nie ma wątpliwości, że w działaniach związanych z majowymi wyborami samorząd lokalny będzie mówił jednym głosem.
"Musimy wykazać się rozsądkiem i odpowiedzialnością w tym zakresie. Nie możemy ulegać naciskom. Do urzędów docierają wnioski mieszkańców, w których nie wyrażają oni zgody na przekazanie ich danych osobowych Poczcie Polskiej. Nie możemy tego lekceważyć "- podkreślił Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, członek zarządu.
"W obliczu problemów i wyzwań wynikających z epidemii, samorządy lokalne tak wiele uwagi muszą poświęcać na sprawy, które już dawno powinny zostać przeniesione w czasie"- uważa Piotr Kuczera, przewodniczący związku i prezydent Rybnika.
Komunikat Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów jest zbieżny ze stanowiskami w tej sprawie innych organizacji samorządowych, w tym stanowiskiem Związku Miast Polskich.
ŚZGiP jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzeszającą obecnie 140 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego (w tym wszystkie miasta na prawach powiatu), jego misją jest służba na rzecz dobra publicznego w województwie śląskim poprzez wspieranie społeczności i samorządów lokalnych.
ŚZGiP/M.Fritz