XVI sesja Rady Powiatu w Bielsku-Białej odbyła się w trybie zdalnym, z prowadzeniem obrad z sali sesyjnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Oddziału Zamiejscowego w Bielsku-Białej.
Po otwarciu i stwierdzenie prawomocności sesji oraz przyjęciu porządku obrad przez przewodniczącego Rady Powiatu Jana Borowskiego, obszerną informację Zarządu Powiatu o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym przekazał starosta bielski Andrzej Płonka.
W dalszej kolejności sekretarz powiatu Halina Kopeć zaprezentowała sprawozdanie z realizacji programu współpracy powiatu bielskiego z organizacjami pozarządowymi za rok 2019.
Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Helena Byrdy – Przybyła oraz starosta A.Płonka omówili sytuację powiatowych placówek służby zdrowia. Mówiąc o sytuacji w jednostkach służby zdrowia nie zapomniano o słowach najwyższego szacunku i uznania skierowanych do pracowników służby zdrowia znajdujących się obecnie na pierwszej linii walki z pandemią i codziennie narażających się na ogromne niebezpieczeństwo związane z nowym wyzwaniem jakim jest koronawirus COVID-19.
Część poświęcona przyjmowaniu uchwał Rady Powiatu rozpoczęła się od jednogłośnego przyjęcia stanowiska w sprawie uczczenia 100 rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II.
To On zafascynował nas wszystkich ewangeliczną drogą życia. Jemu zawdzięczamy powołanie do życia naszej diecezji, ustanowienie jej pierwszego pasterza, beatyfikację naszych rodaków, żeby wspomnieć św. Józefa Bilczewskiego i kanonizację Maksymiliana Kolbego, Edyty Stein, Jana Sarkandra oraz Melchiora Grodzieckiego. Przez dwadzieścia siedem lat był Piotrem naszych czasów, służył Bogu i człowiekowi. Budził sumienia. Bronił godności człowieka, upominał się o prawa osoby ludzkiej, zwłaszcza o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Bronił rodziny. Domagał się prawa do życia w wolności i prawdzie. Przemawiał do serc i umysłów ludzi młodych. Widział w nich nadzieję Kościoła. Życiem i słowem uczył nas prawdziwego patriotyzmu!” – czytamy w uzasadnieniu stanowiska.
Ponadto radni podjęli uchwały w następujących sprawach:
wyrażenia sprzeciwu wobec planowanej likwidacji dyspozytorni medycznej funkcjonującej w strukturach Bielskiego Pogotowia Ratunkowego w Bielsku-Białej;
utworzenia w Kaniowie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego;
określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypadających według algorytmu na realizację zadań w Powiecie Bielskim w 2020 r.;
zatwierdzenia Regulaminu Rady Społecznej Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej;
zatwierdzenia Regulaminu Rady Społecznej Bielskiego Centrum Psychiatrii – Olszówka w Bielsku-Białej;
zatwierdzenia Regulaminu Rady Społecznej Bielskiego Pogotowia Ratunkowego w Bielsku-Białej;
udzielenia pomocy finansowej dla gminy Czechowice-Dziedzice;
przekazania środków finansowych na Wojewódzki Fundusz Wsparcia Policji;
powierzenia Gminie Wilkowice zadania dotyczącego zarządzania publicznymi drogami powiatowymi;
powierzenia Gminie Bestwina zadania dotyczącego zarządzania publicznymi drogami powiatowymi;
zmian w Uchwale Budżetowej na rok 2020 Rady Powiatu w Bielsku – Białej
Nr VI/13/116/19 z dnia 19 grudnia 2019 r. z późniejszymi zmianami;
zmiany Uchwały Nr VI/13/117/19 Rady Powiatu w Bielsku-Białej z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Bielskiego z późniejszymi zmianami.
powierzenia Gminie Wilamowice zadania dotyczącego zarządzania publicznymi drogami powiatowymi
/A. Macher, foto: J. Jesionka/