30 lat temu rozpoczęła się odbudowa lokalnego samorządu w Polsce. 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin, tego dnia obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku świętowanie trzeba odłożyć. Działania samorządów lokalnych skupiają się na walce z epidemią koronawirusa i nadchodzącym kryzysie.
„Mówi się, że to jedna z najlepszych reform które udało się przeprowadzić w kraju po 1990 r. Gdyby nie ustawa wprowadzająca samorządy, nie byłoby tu „na dole” decyzyjności. Kłóciliśmy się może, ale wiedzieliśmy co trzeba robić. Wystarczy spojrzeć przez okno, żeby zobaczyć, jak bardzo zmieniły się drogi, nasze miejscowości, szkoły i inne instytucje podlegające samorządom, cała infrastruktura”- mówi starosta Andrzej Płonka.
Jak zmieniły się nasze Małe Ojczyzny w ostatnich latach? Zobaczcie w galerii.
- Bielski Park Technologiczny Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie
- Hala sportowa SMS Sportów Zimowych Szczyrk w Buczkowicach
- LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach
- Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna (foto: UG Jasienica)
- Tężnia Zdrojowa w Jaworzu (foto: UG Jaworze)
- Pałac Czeczów w Kozach
- Urząd Gminy w Porąbce (foto: K. Fiołek)
- Szczyrk
- Wiejski Dom Strażaka w Starej Wsi
- Trasy biegowe na Magurce Wilkowickiej (foto: GOSiR Wilkowice)
Inicjatorem reformy samorządowej był rząd Tadeusza Mazowieckiego. W miejsce rad narodowych, istniejących w czasach PRL wprowadzono rady gmin. 27 maja 1990 r. odbyły się wybory do nich, pierwsze całkowicie wolne po 1989 roku. Kolejny etap reformy administracyjnej nastąpił 1 stycznia 1999 r. Wprowadzono wtedy dwa dodatkowe szczeble samorządu: powiaty i samorządowe województwa.
M.Fritz