Umowę na dofinansowanie dokumentacji na budowę mostu na rzece Sole w Porąbce podpisano w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej. Nowa dwujezdniowa przeprawa zastąpi tymczasową kładkę, na której obowiązuje ruch wahadłowy i ograniczenie tonażowe.
Z programu „Mosty dla Regionów” gmina Porąbka otrzyma dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów dokumentacji - ponad 145 tys. zł z budżetu państwa. Prace planistyczne mają się zakończyć do końca roku. Nowym mostem mamy przejechać za 2-3 lata. Jego wartość szacowana jest na ok. 18 mln zł. Dzięki udziałowi w rządowym programie samorząd będzie mógł się starać o dofinansowanie także w wysokości 80 proc. kosztów budowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.
„Mówimy o moście, który łączy drogę powiatową z wojewódzką oraz dwa województwa: Śląsk i Małopolskę. Obiekt wykonany został jeszcze w starym systemie przez żołnierzy. Jak widać prowizorki wytrzymują bardzo długo, w tym przypadku aż 40 lat”- mówił starosta Andrzej Płonka dziękując ministrom z Bielska-Białej za zabiegi o to przedsięwzięcie.
„Zrobimy wszystko, żeby tych terminów które dzisiaj padły dotrzymać. Nowy most będzie dwukierunkowy, będzie po nim mógł jeździć sprzęt ciężki używany przez wojsko i straż pożarną w przypadku powodzi”- mówi Grzegorz Puda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.
„To kolejna dobra i oczekiwana inwestycja w naszym regionie. Cieszę się, że w tym trudnym czasie pandemii inwestycje drogowe są realizowane”- powiedział Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wspominając o kontynuacji pracy przy obejściu Węgierskiej Górki oraz rozstrzyganych przetargach na budowę S 1 Bielsko-Biała - Mysłowice.
„Pamiętam, jak tym wąskim prowizorycznym mostem przejeżdżałem pierwszy raz po uzyskaniu prawa jazdy i jak byłem przerażony. Bardzo dziękuję za ten program rządowy, który pozwoli tę sytuację zmienić”- mówił na konferencji Jan Chrząszcz, Wicewojewoda Śląski.
Obecny w starostwie Paweł Zemanek wójt gminy Porąbka mówił, jak ważna jest to inwestycja w kontekście ewentualnej powodzi. „Cieszę się, że zabiegi które trwały bardzo długo wreszcie się materializują”- mówił gospodarz gminy. Dodał, że z budowy oprócz mieszkańców skorzystaja także turyści.
M.Fritz