Prześwietlili finanse samorządów w całym kraju. Powiat bielski znalazł się na wysokim 3. miejscu wśród powiatów ziemskich w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego 2019.
Zestawienie opracowali naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analizowali sposób gospodarowania pieniędzmi, a pracowali na podstawie oficjalnych danych przekazanych przez Regionalne Izby Obrachunkowe.
Opracowanie obejmuje wszystkie samorządy. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Obecne zestawienie dotyczy danych z 2019 r.
W Polsce jest prawie 2 800 jednostek samorządu terytorialnego. Ekonomiści podzielili je na pięć kategorii i przeanalizowali sytuację w: gminach wiejskich, gminach miejsko-wiejskich, gminach miejskich, miastach na prawach powiatu oraz w powiatach ziemskich. Powiat bielski znalazł się na 3. miejscu w kategorii: powiaty ziemskie. Jest ich w kraju 314. Przed nami znalazły się tylko: powiat wrocławski (1) i powiat poznański (2).
"Państwa powiat należy do najbardziej gospodarnych w Polsce. Gratuluję! To duże wyróżnienie, ale przede wszystkim obiektywna ocena wysokiej jakości prac władz i urzędników samorządowych oraz potwierdzenie kompetentnych działań radnych, którzy decydują o kierunku rozwoju Państwa małej Ojczyzny"- mówi Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów. Dodaje on, że ranking to zestawienie adresowane do trzech głównych grup odbiorców. "Pracowaliśmy z myślą o samorządowcach, którzy powinni wymieniać się wiedzą i promować dobre praktyki. Odpowiedzieliśmy na głosy przedsiębiorców poszukujących terenów, w których inwestycje będą dobrze wspierane przez lokalne władze. Przygotowaliśmy narzędzie dla „zwykłych obywateli” – wyborców, mogących w prosty sposób sprawdzić, jak publicznymi pieniędzmi gospodarują ich lokalne władze"- mówi Zygmunt Berdychowski.
„Cieszę się, że według danych które nie były przekazywane przez powiat a przez Regionalne Izby Obrachunkowe zajęliśmy tak wysokie miejsce. Mówimy przecież o naszej kondycji ekonomicznej. Jestem też zdumiony, wiedząc że nieustannie zderzamy się z decyzjami finansowymi, bo na wszystko brakuje środków. To potwierdzenie, że znaczna część naszych decyzji była trafiona”- mówi starosta Andrzej Płonka.
Do oceny kondycji finansowej samorządu wybrano 7 wskaźników:
- Udział dochodów własnych w dochodach ogółem
- Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
- Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem,
- Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń
- Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń
- Relacja zobowiązań do dochodów ogółem
- Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących
Inicjatorem powstania opracowania jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Podczas konferencji, organizowanych przez instytut: Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju oraz Europejski Kongres Samorządów eksperci szukali obiektywnych narzędzi do badania kondycji finansowej samorządów. Tak powstał ranking. Tak powstał ten ranking. Szczegółowe wyniki znajdziecie tu: https://www.forum-ekonomiczne.pl/ranking/
Nagrody dla zwycięzców zostaną wręczone w czasie VI Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w Karpaczu w dniach 9-11 grudnia 2020 r.
M.Fritz