W niedzielę 26 lipca przy zmiennej aurze pogodowej, Szczyrkowianie i licznie zgromadzeni turyści mieli okazję świętować z okazji dwóch niezwykłych jubileuszy. 55-lecie działalności obchodził Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „ONDRASZEK, a 35-lecie istnienia Regionalny Zespół „KLIMCZOK”. W intencji obu zespołów odprawiona została uroczysta msza święta w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Góralski śpiew i muzyka oraz znany ze swych energicznych, gwarowych homilii Ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan, przyciągnęły oprócz mieszkańców również wielu turystów.
Po mszy obecni i byli członkowie obu zespołów oraz zaproszeni goście przy wspólnym akompaniamencie kapel regionalnych przeszli ulicami Szczyrku i deptakiem nad Żylicą na plac św. Jakuba, gdzie podczas części oficjalnej kierownicy zespołów odebrali serdeczne życzenia pomyślności oraz wyróżnienia i upominki m.in. od burmistrza Szczyrku Antoniego Byrdego, przewodniczącego Rady Miasta Borysa Matlaka, radnej Rady Powiatu Heleny Byrdy-Przybyłej, dyrektora Książnicy Beskidzkiej Bogdana Kocurka, dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Lesława Werpachowskiego oraz zgromadzonych przedstawicieli szczyrkowskich szkół, stowarzyszeń i zaprzyjaźnionych zespołów regionalnych.
Podczas niedzielnych uroczystości odbyło się również wręczenie nagrody „Szczyrkowianina Roku”, którą za swoją wieloletnią działalność na rzecz mieszkańców Szczyrku otrzymała Dorota Laszczak. Tytuł „Szczyrkowianin Roku” to wyróżnienie przyznawane osobie (zespołowi osób), która m.in. swoją pracą lub inwestycjami wpłynęła na rozwój miasta i poprawę życia mieszkańców, przyczyniła się do rozsławienia Szczyrku, swoją nienaganną postawą może stanowić wzorzec dla innych, uczestniczy w tworzeniu pozytywnego wizerunku miasta i jego mieszkańców, stąd tytuł ten jednogłośnie powędrował właśnie do kierowniczki zespołu „Młody Ondraszek”.
W miniony weekend rozpoczęło się również największe w Europie święto folkloru, jakim jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. Inauguracja odbyła się w Wiśle, gdzie w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w specjalnie zorganizowanym „Studio Korowód” zostały zaprezentowane zespoły i grupy śpiewacze biorące udział w tegorocznym wydarzeniu. Z powodu tegorocznej epidemii, większość wydarzeń 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywa się za pośrednictwem transmisji internetowych – „na żywo”, dzięki nowym technologiom, relacjonowane są koncerty, jakie przygotowały miasta-estrady, a codziennie każde z nich prezentuje przygotowany wcześniej film poświęcony tradycji i historii święta folkloru z poprzednich lat.
Nie inaczej było w niedzielę w Szczyrku, gdzie do świętowania wraz z jubilatami przyłączyli się m.in. Irek Bielenik, Golec uOrkiestra, Antoni Gluza, którzy aktywnie wzięli udział w plenerowym studiu TKB.
Zespołom „ONDRASZEK” i „KLIMCZOK” raz jeszcze składamy najserdeczniejsze gratulacje. Dziękujemy za budowę wspólnoty opartej na historii i tradycji, propagowanie kulturowego dziedzictwa i dostarczanie artystycznych wzruszeń podczas Waszych występów. Życzymy wielu dalszych pięknych kart aktywności artystycznej, dużo dobrego zdrowia, szczęścia i satysfakcji z wykonywania swojej pasji.
(M. Więzik)
HISTORIA ZESPOŁÓW:
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „ONDRASZEK”
Zespół powstał w 1965 roku. Założył go słynny animator kultury ze Szczyrku Jan Więzik. Od założenia do dnia dzisiejszego zespół wychował już trzy pokolenia tancerzy i muzykantów.
Wieloletnia historia zespołu, który niewątpliwie swoją działalnością kulturalną, pokazuje, iż głównym jego celem jest kultywowanie tradycji i kultury regionu, zachowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, edukacja kulturalna dzieci i młodzieży oraz promocja pięknych Beskidów, jak i Polski za granicami kraju.
Zespół podczas swoich licznych koncertów prezentuje tradycyjne pieśni, muzykę oraz tańce Górali Żywieckich takie jak: koło, hajduk, koń, obyrtka, siustany, pasterski, zbójnicki, góralskie polki i walczyki oraz krakowiak. przy akompaniamencie kapeli góralskiej. Siedziba zespołu mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury Promocji i Informacji im. J. Więzika w Szczyrku. Kierownikami zespołu są Mateusz Kurowski i Małgorzata Filary-Furowicz. Zespół „Ondraszek” pracuje w dwóch grupach wiekowych. „Mały Ondraszek” to grupa dzieci do lat 13 oraz grupa starsza osób dorosłych i młodzieży powyżej 14 roku życia.
Do najważniejszych osiągnięć zespołu należą nagrody i wyróżnienia osiągnięte podczas m.in. Festiwalu Folklorystycznego w Annemase we Francji, gdzie zdobył najwyższą nagrodę Grant Prix, Festiwalu Górali Polskich w Żywcu zespół zdobył „Brązowe Żywieckie Serce”, Honorowy Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za działalność artystyczną w 2005 roku, wyróżnienie podczas Festiwalu w Nijmegen w Holandii oraz nagrodę na festiwalu w Suze we Włoszech. Zespół nagrał wiele programów radiowych i telewizyjnych promujących bogate niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu. Ponadto zespół posiada również program kolęd i obrzędów okresu Bożego Narodzenia "Po kłolyndzie", uhonorowany Nagrodą Specjalną na Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej oraz widowisko obrzędowe „Ognisko na Jakuba” wyróżnione na Festiwalu Folklorystycznym Górali Polskich w Żywcu. Od roku 2007 jest członkiem Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan w Szczyrku. W 2009 roku wystąpili podczas otwarcia Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy EYOFF POLAND.W 2010 i 2015 roku otrzymał Nagrodę Komitetu Koordynacyjnego Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Również w 2015 roku uhonorowany został Odznaką „Za zasługi dla województwa śląskiego”. Zespół był wielokrotnie wyróżniany również podczas powiatowych imprez kulturalnych m.in. podczas Noworocznego Spotkania z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego, gdzie w 2016 roku odebrał dodatkowo Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kontakt: Mateusz Kurowski
tel./fax. 33/ 817 86 36
tel. kom. 696 498 782
kultura@szczyrk.pl
www.zespolondraszek.szczyrk.pl
Regionalny Zespół „KLIMCZOK”
Od wielu lat wiatr niesie po groniach dźwięki góralskiej muzyki, śpiewu i tańca w wykonaniu Regionalnego Zespołu „Klimczok” ze Szczyrku. "Klimczok" powstał na pograniczu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego w 1985 r. i nieprzerwanie działa w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Szczyrku w trzech grupach wiekowych pod kierunkiem Małgorzaty Hołdys i Mieczysława Steca. Grupie najstarszej patronuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Klimczok” ze Szczyrku.
Na program zespołu składają się: tańce i pieśni górali Żywieckich wraz z tańcem zbójnickim oraz obrzędami okresu Bożego Narodzenia i Nowego Roku, tańce i pieśni górali śląskich, tańce i pieśni Skalnego Podhala, zabawy ludowe i konkursy związane z pracą i życiem górali, Polonez i polskie tańce ludowe (krakowiak, mazur, kujawiak), inscenizacja „Na pasionku”. W trakcie imprez z zespołem można popróbować się w bardzo ciekawych konkurencjach związanych z pracą i życiem górali np. w cięciu drzewa, nauce tańca góralskiego, przeciąganiu liny. Klimczok przedstawia również zabawy weselne (mietlorz, wałek, taniec na derce). Skład kapeli: skrzypce prym, skrzypce sekund, bas, akordeon, piszczałki pasterskie, okaryna, róg, dudy.
Regionalny Zespół "Klimczok" gościł na wielu estradach w Polsce i za granicą. Na zaproszenie Fundacji Chopin - Szymanowski z Hagi reprezentował Polskę na "Dniach Myzyki Polskiej" w Saint Raphael we Francji. Dwukrotnie reprezentował powiat bielski: na Węgrzech ("1000-lecie Węgier") i w Kolonii w Niemczech ("Polska w UE"). Polski Ośrodek Informacji w Wiedniu kilkakrotnie zapraszał "Klimczoków" do Austrii i Szwajcarii.
W 2006 roku zespół otrzymał Złoty Medal za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Wielokrotnie wyróżniany był również podczas Powiatowych Spotkań Amatorskich Grup Artystycznych „SAGA” oraz Noworocznego Spotkania z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego.
Kontakt: Małgorzata Hołdys
mholdys@scholaris.pl
tel. kom. 661133901
tel. 33/ 817 86 74