Ministerstwo Zdrowia udostępniło mapę z lokalizacjami punktów szczepień przeciwko Covid-19 w całym kraju. W województwie śląskim takich punktów jest 670, na terenie powiatu bielskiego - 26, w Bielsku-Białej – 34. Mapa punktów ma być na bieżąco aktualizowana.
Lista punktów szczepień przeciwko Covid-19 w województwie śląskim dostępna jest pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/slaskie. Pełny wykaz punktów szczepień odnajdziemy po otwarciu tej strony, wpisując nazwę miejscowości do wyszukiwarki znajdującej się na jej początku.
Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej https://www.gov.pl/web/szczepimysie proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Na tej stronie znajdziecie odpowiedzi na wiele szczegółowych pytań dotyczących szczepienia, takich jak: kto zaszczepi seniora który nie jest w stanie wyjśc z domu, czy skierowanie może wystawić lekarzy podczas wizyty prywatnej, czy po zaszczepieniu trzeba unikać aktywności fizycznej?
Szczepienia podzielone są na etapy. Gdy znajdziesz się w danym etapie szczepień i masz numer PESEL – automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie, które będzie ważne 60 dni. Jeżeli nie masz numeru PESEL, lub nie mogłeś poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania, kolejne wystawi Ci indywidualnie lekarz.
Procedura rejestracji ma być prosta i bezpieczna, a poszczególne jej etapy to:
- rejestracja: przez infolinię pod numerem 989, u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub on-line poprzez Internetowe Konto Pacjenta,
- zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza,
- wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu,
- powtórzenie procesu po upływie 21 dni (w przypadku szczepionki Pfizer–BioNTech), bez konieczności ponownej rejestracji.
Aktualnie trwają szczepienia osób z grupy O, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień- to m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, także zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny.
Proces szczepień, zgodnie z programem, będzie realizowany etapami. W kolejnych etapach szczepieni będą:
- etap: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
- etap: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
- etap: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
MF