Miło nam poinformować, że Książnica Beskidzka została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy za działania popularyzujące książki i promocję czytelnictwa. W ubiegłym roku, mimo pandemii i obostrzeń sanitarnych biblioteka zorganizowała ponad 1100 różnorodnych spotkań o charakterze kulturalno-edukacyjnym, w których uczestniczyło prawie 60 tysięcy osób. Część wydarzeń odbyła się stacjonarnie, część on-line. Przedsięwzięcia były adresowane do wszystkich grup wiekowych. Warto przypomnieć że w 2020 roku odbyły się spotkania autorskie z Anna Dymną, Marcinem Kydryńskim, Elżbietą Dzikowską. W ramach propozycji on-line Książnicy Beskidzkiej znalazło się natomiast m.in. spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem i promocja jego książki "Osobisty przewodnik po Pradze”. W Książnicy miały tez miejsce spotkania z lokalnymi literatami m.in. z Juliuszem Wątrobą, czy promocja książki Macieja Bujakowskiego "Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989”.
Biblioteka realizuje również projekty adresowane do osób niepełnosprawnych, są to spotkania biblioteczne, obsługa czytelnika w szpitalach, czy domach opieki seniorów. Bibliotekarze prowadzą również zajęcia z zakresu podstawowej obsługi komputera, poczty elektronicznej oraz umiejętności poruszania się po internecie dla seniorów.
W dedykowanej do obsługi osób z niepełnosprawnościami Filii Integracyjnej na Osiedlu Grunwaldzkim placówka zrealizowała dofinansowany ze środków Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej projekt pn. Biblioteka przyjazna dzieciom ze spektrum autyzmu. Głównym celem projektu jest angażowanie dzieci dotkniętych autyzmem w działania edukacyjne korzystnie wpływające na ich rehabilitację i proces przystosowania społecznego. To również ważne wsparcie dla rodziców i opiekunów.
W filii udostępniane są dla czytelników z dysfunkcją wzroku specjalistyczne urządzenia do odtwarzania książek mówionych Czytak+. Książnica użycza 20 własnych urządzeń i 8 udostępnionych przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix, działające na rzecz promocji czytelnictwa wśród osob niewidomych i niedowidzących.
Większość projektów i inicjatyw była finansowana ze środków pochodzących z grantów zewnętrznych, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub została zrealizowana bezkosztowo.
A.Macher