We wtorek 27 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Jubileuszowy X Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia. Podczas konferencji przedstawiono szczegółowy program działań realizowanych w tym roku w ramach kongresu. Inicjatorka i honorowa patronka kongresu posłanka na sejm RP Mirosława Nykiel podziękowała wszystkim współpracownikom i przekazała głos osobom odpowiedzialnym za poszczególne inicjatywy, aby krótko opowiedziały o planowanych przedsięwzięciach, które zostały przygotowane z myślą o kobietach.
Przewodnicząca Gminy Żydowskiej Dorota Wiewióra – zapraszała na koncert "Lata 20., lata 30"., który odbędzie się już 9 maja - z powodu pandemii tylko w przestrzeni internetowej. Wystąpi orkiestra kameralna Artis pod batutą Jean-Claude'a Hauptmanna. Wydarzenie będzie dostępne na stronie Kongresu. "Wszystkie utwory są kompozytorów lub autorów tekstów żydowskich" - dodała.
Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz – zapraszała do Cieszyna, gdzie 2 czerwca odbędzie się konferencja na temat praw kobiet pt. "Świat (bez) kobiet".
- "W historii miasta pojawiły się wielkie kobiety, które już przed odzyskaniem niepodległości i uzyskaniem w 1918 r. praw wyborczych, stanowiły o tym, jak Cieszyn będzie wyglądał. W Radzie Narodowej Śląska Cieszyńskiego zasiadały trzy kobiety. Reprezentowały zupełnie różne środowiska" - przypomniała burmistrz.
Tradycyjnie nie zabraknie dni poświęconych pielęgnacji zdrowia i urody. Pani rektor Wyższej Szkoły im. Tyszkiewicza Ewa Madoń zachęcała, aby 30 czerwca znaleźć czas i odwiedzić tą placówkę biorąc udział w projekcie „Beauty Tyszkiewicz – eko jest piękne”.
Wysłuchując pomysłów uczestniczek z lat poprzednich, postanowiono zwrócić uwagę również na aktywność sportową. Szefowa PTTK Wisła Izabela Rudzińska, zaprosiła do Jaworza 3 lipca oraz do Wisły 10 lipca – na marsze nordic walking, co raz bardziej popularne w każdej grupie wiekowej.
Z początkiem września promowana będzie książka napisana z myślą o Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Na ręce szefowej hospicjum pani Grażyny Chorąży – został przekazany symboliczny czek o wartości 12 000 zł dla hospicjum, zebranych ze sprzedaży książki Urszuli Bałkańskiej „Miłość na ławie oskarżonych, czyli trzy losu boginie”.
Powstanie też mural o tematyce praw kobiet. Katarzyna Bator- właścicielka Bator Art Gallery, opowiedziała o tym przedsięwzięciu i potwierdziła udział partnerski Galerii i Kongresu w europejskim festiwalu Martelive Europe 2021, który jest szansą na międzynarodową promocję młodych artystów.
Wystąpił również prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, nawiązując do wspólnych obchodów-70 lecia miasta Bielska-Białej oraz wieloletniej już współpracy z Kongresem.
Gala finałowa odbędzie się 25 września. Wówczas wręczony zostanie laur "Perły Podbeskidzia", którym honorowane są wybitne panie, aktywne w swoim środowisku. W przeszłości otrzymały go m.in. Maria Sysak-Łyp z Bestwiny, która działa na rzecz niepełnosprawnych, Grażyna Chorąży, współtwórczyni stacjonarnego hospicjum w Bielsku-Białej, folklorystka, działaczka społeczna i góralka z Istebnej Małgorzata Kiereś, a także Anna Fenby Taylor, wnuczka Zofii Kossak-Szczuckiej.
Dla uczczenia 10 lat działań Kongresu – wspólnie z zaproszonymi gośćmi symbolicznie zasadzono magnolie, honorując dodatkowo 10 wyjątkowych kobiet związanych z Kongresem.
W organizację Kongresu zaangażowały się przedstawicielki różnych zawodów i grup społecznych z powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.
Konferencję uświetniła bielska harfistka Marta Sandurska, wykonując kilka dobrze znanych publiczności utworów, takich jak m.in. "Somewhere over the rainbow".
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w X Regionalnym Kongersie Kobiet Podbeskidzia.
(M. Więzik, fot. M. Więzik oraz M. Szendoł)