Na sierpniowej sesji Rady Powiatu podziękowano za pracę Annie Gajewskiej, dyrektorce Zespołu Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach. Powodem jest kończąca się w tym miesiącu jej 5-letnia kadencja na tym stanowisku. Jednym z punktów obrad rady było przygotowanie szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez Powiat Bielski do nowego roku szkolnego.
Już 1 września tego roku młodzież rozpocznie naukę w technikum w Czechowicach-Dziedzicach, powstałym z połączenia dwóch takich placówek: Technikum nr 2, wchodzącego w skład nieistniejącego już Zespołu Szkół „Silesia” oraz Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych im S. Staszica.
Jak mówi Dorota Nikiel z Zarządu Powiatu, dzięki połączeniu obu techników udało się zwiększyć nabór na rok szkolny 2021/2022. - Otworzymy 4 pierwsze klasy technikum i 3 pierwsze klasy w szkole branżowej. Łącznie naukę przy ul. Traugutta rozpocznie ok. 220 nowych uczniów, w tym 132 w technikum- mówi Nikiel. W związku z reorganizacją nabór do obu szkół prowadzony był jeszcze osobno. Młodzież pierwszych klas technikum zdecydowała, że będzie kształciła się w 6 zawodach. Mowa o: logistyce, żywieniu i usługach gastronomicznych, mechaniku, handlowcu, informatyku i techniku reklamy. W szkole branżowej I stopnia klasy są wielozawodowe.
Nowy rok szkolny, pomimo reorganizacji nie oznacza wielkich zmian dla młodzieży ze starszych klas byłej „Silesii”. Wszystkim pracownikom tej szkoły zaproponowano pracę w ZSTiL na dotychczasowych warunkach. Prawie wszyscy z tego skorzystali, uczniowie będą więc mieli lekcje z tymi samymi nauczycielami. Nauka odbywać będzie się w tych samych dobrze znanych młodym ludziom klasach. Dotychczas bowiem obie szkoły średnie miały swoją siedzibę pod jednym adresem – w kompleksie edukacyjnym przy ul. Traugutta 11 w Czechowicach-Dziedzicach. Jedyną nowością będzie nazwa szkoły- od 1 września młodzież z byłej „Silesii” będzie uczęszczała do Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych, popularnie zwanego „resortówką”.
Tylko w minionym roku szkolnym Powiat Bielski zainwestował ok. 600 tys. zł w kompleks edukacyjny przy ul. Traugutta. To m.in. remonty sal: informatycznej, chemicznej i geograficznej. Nową nawierzchnię zyskało boisko „Orlika”, wybudowano pochylnię dla osób niepełnosprawnych. Ostatnio rozpoczęła się ogromna inwestycja- wymiana wewnętrznych instalacji: grzewczej i wodno-kanalizacyjnej. Prace zaplanowano na 3 lata.
M. Fritz