AKTUALIZACJA
Sytuacja na rzekach południa województwa śląskiego jest ustabilizowana. W czwartek rano stany ostrzegawcze są przekroczone na Wiśle, a tendencja na punktach pomiarowych w Ustroniu i Skoczowie jest malejąca. Poziom wody opada także na Koszarawie w Pewli Małej, tam także przekroczony jest jeszcze stan ostrzegawczy. Na terenie powiatu bielskiego straż pożarna wyjeżdżała do lokalnych podtopień. Działania ratownicze polegały na wypompowywaniu wody z budynków mieszkalnych oraz udrażnianiu przepustów. Wojewoda śląski odwołał pogotowie przeciwpowodziowe.
W środę przed godz. 13:00 ostrzeżenie o intensywnym deszczu zostało odwołane. Może padać do wieczora, ale będą to przelotne opady. Na rzekach Podbeskidzia nadal przekroczone są stany alarmowe, ale poziom wód opada.
Wojewoda śląski ogłosił we wtorek po południu pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach na południu województwa: bielskim, cieszyńskim i żywieckim oraz w mieście Bielsko-Biała. Jak informuje wydział zarządzania kryzysowego bielskiego starostwa sytuacja jest na bieżąco monitrowana, woda nie wyrządziła szkód na terenie powiatu bielskiego.
W środowy poranek najpoważniejsza sytuacja występuje na rzece Wiśle. Stany alarmowe są przekroczone w Wiśle, Ustroniu-Obłaźcu i Skoczowie, a tendencja jest wzrostowa. Podobnie jest na rzece Koszarawie w Pewli Małej oraz w Mikuszowicach na rzece Biała. W tym ostatnim przypadku stan wody w rzece jednak opada.
Ostrzeżenie o zagrożeniu 3. stopnia intensywnymi opadami deszczu w 3-stopniowej skali wydało dla południa województwa śląskiego IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Padać ma środowego wieczora (01.09).
Deszcz ma być umiarkowany i silny, w tym czasie spaść może miejscami od 90 mm do 110 mm wody. Najmocniej ma padać w nocy z wtorku na środę. Konsekwencją tego będzie wzrost poziomu wód w potokach i rzekach. Przekroczone mogą zostać stany ostrzegawcze i alarmowe. Obecnie na Podbeskidziu żadna z rzek nie wezbrała do poziomu stanu ostrzegawczego. Ta sytuacja będzie się jednak zmieniała. Możecie ją śledzić na bieżąco na naszej stronie internetowej. Wystarczy wejść w zakładkę Bezpieczeństwo, a następnie kliknąć w – Warunki hydrologiczne.
M. Fritz