W Szczyrku odbył się wernisaż muralu, który powstał w amfiteatrze „Skalite” w Szczyrku. Dzieło zostało wykonane przez projektanta i artystę Macieja Szymonowicza z Projektu EtnoGraff. Mural-tryptyk, namalowany na elewacji budynku amfiteatru ‘Skalite” przedstawia tradycyjne wzornictwo karpackie. W całość wkomponowano dwa obrazy. Pierwszy przedstawia legendarnych skoczków narciarskich ze Szczyrku – Antoniego Wieczorka oraz Antoniego Łaciaka. Na drugim uwidoczniono pasterzy beskidzkich z pogranicza polsko-słowackiego. Całość tryptyku zespaja wzornictwo, ornamentyka karpacka, która w Beskidy dotarła wraz z Wołoskim ludem pasterskim.
Mural w Szczyrku "Tryptyk Karpacki" jest kolejnym muralem, który wpisuje się w lokalną atrakcję turystyczną "SzlakBeskidzkich Murali". To 11 mural na tym szlaku.
Wernisaż uświetnił występ słowackiej kapeli "Goralski Heligonkari" w ramach cyklu koncertów „Nuta idzie po Beskidzie”.
Mural realizowany był w ramach mikroprojektu „Promocja tradycji regionu pogranicza – ocalić od zapomnienia” realizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury, Promocji i Informacji im. J. Więzika w Szczyrku. Mikroprojekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska Słowacja 2014 – 2020 oraz budżetu państwa.
W wernisażu wzięli udział m.in. Antoni Byrdy – Burmistrz Miasta Szczyrk wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej, Pavol Bugel – starosta miasta partnerskiego projektu Zubrohlavy, Maciej Szymonowicz – autor muralu, Sabina Bugaj – Dyrektor MOKPiI oraz Helena Byrdy - Przybyła radna powiatu bielskiego.
Bez wątpienia wspomniany mural będzie dobrą promocją, kolejną atrakcją miasta - na jego tle już teraz chętnie fotografują się na pamiątkę pobytu w Szczyrku liczni turyści.
Tekst i foto: J. Jesionka