W miniony weekend Kozy stały się stolicą powiatu bielskiego. To właśnie tam, na Placu Targowym, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa odbyło się długo przez wszystkich oczekiwane Święto Powiatu Bielskiego, połączone wraz z Dniami Kóz i Dożynkami Gminnymi.
Impreza rozpoczęła się w sobotę występami „Gwiazd i gwiazdeczek powiatu bielskiego” - uczestników Powiatowego Przeglądu Amatorskich Grup Artystycznych SAGA, którego organizatorem od 20 lat jest Wydział Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Na scenie zaprezentowało się ponad 160 dzieci i młodzieży - członków zespołów tanecznych, muzycznych oraz folklorystycznych z powiatu bielskiego. Wśród nich:
- Zespół Big Band SILESIA oraz uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach,
- Szkolny Regionalny Zespół "Klimczok" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczyrku,
- Zespół "RootArt" ze Studia Tańca "RootArt" w Kozach,
- Kapela Młodego Ondraszka z Miejskiego Ośrodka Promocji i Informacji im. J. Więzika w Szczyrku,
- Zespół taneczny "Szase" z Domu Kultury w Kozach,
- Zespół Tańca Współczesnego "Vivre" z Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy,
- pięć grup wiekowych Zespołu wokalno-tanecznego "Włóczykije" z Fundacji Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych "Włóczykije" w Kozach.
Nie był to jednak koniec muzycznych atrakcji na ten dzień. W rytm muzyki reggae przenieśli licznie zgromadzoną publiczność pod estradą: Zespół „The Djangos” i „Maleo Reggae Rockers”. Wystąpili również: Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Kozach, Chór Domu Kultury w Kozach oraz Zespół „Walimy w kocioł”. Do północy trwała zabawa taneczna z DJ Ricky’m.
Na drugi dzień imprezy zaplanowano m.in. obchody Koziańskich Dożynek. Od rana zaczął formować się barwny korowód dożynkowy, który wyruszył spod Placu Targowego w Kozach do Kościoła pw. śś Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. Dożynkowa, podczas której podziękowano za tegoroczne plony. Następnie, na estradzie głównej miała miejsce ceremonia dożynkowa wraz z przekazaniem chleba przy udziale Zespołu Pieśni i Tańca „Kozianie”. Głos zabrał także m.in. Starosta Bielski Andrzej Płonka, który przywitał wszystkich uczestników Święta Powiatu Bielskiego, Dni Kóz oraz Dożynek Gminnych, życząc udanych spotkań i dobrej zabawy. W swoim wystąpieniu wyraźnie akcentował świetną współpracę ze wszystkimi gminami powiatu bielskiego, podziękował za lata dobrej, owocnej współpracy z przewodniczącymi rad gmin, wójtami oraz burmistrzami, wyraził radość z ich sukcesów, które składają się na ogólny sukces powiatu bielskiego, który może poszczyścić się tytułem "super powiatu", dzięki wysokiej lokacie w rankingu organizowanym przez Związek Powiatów Polskich.
Kolejnym ważnym punktem programu był cieszący się ogromną sympatią i zainteresowaniem Przegląd Potraw Regionalnych "Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego". Reprezentantki gmin powiatu bielskiego w pięknych strojach ludowych gościły wszystkich uczestników przy bogato zastawionych stołach, pełnych tradycyjnych wiktuałów.
W tym roku formuła przeglądu w związku z ograniczeniami sanitarnymi została zmieniona i zamiast stoisk wszystkich kół gospodyń wiejskich zaprezentowało się 10 stoisk gminnych. Każda gmina przygotowała 5 kategorii potraw: zupa, produkt, danie główne, ciasta i desery oraz napoje i nalewki.
Komisja Oceniająca postanowiła nagrodzić następujące gminy:
- w kategorii zup:
- gmina Szczyrk za zupę z fasoli szparagowej,
- gmina Wilamowice za zalewajkę z ziemniakami.
- w kategorii dań głównych:
- gmina Porąbka za kitę w sosie chrzanowym z kapustą,
- gmina Kozy za siwe kluski z ziemniaków.
- w kategorii produktów:
- gmina Jaworze za maszkiety ze świniobicia,
- gmina Jasienica za karczek w słoikach.
- w kategorii ciast i deserów:
- gmina Buczkowice za kołacz weselny z owocami,
- gmina Czechowice-Dziedzice za ciasto owocowe.
- w kategorii napojów i nalewek:
- gmina Bestwina za nalewkę z mniszka lekarskiego,
- gmina Wilkowice za nalewkę z buraka.
Przyznano także nagrody specjalne:
- od Urzędu Miasta Bielska-Białej dla gminy Kozy za siwe kluski z ziemniaków,
- od Wójta Gminy Kozy dla gminy Jaworze za całokształt prezentacji,
- od Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych dla gminy Wilkowice za kołacze ze śliwkami,
- od Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Żywcu dla gminy Jasienica za karczek w słoikach,
- od Redakcji Magazynu "Mój Powiat" dla gminy Porąbka za najładniejsze stoisko,
- od Biura Stowarzyszenia "Region Beskidy" dla gminy Szczyrk za smalec z ogórkami.
Równocześnie odbywał się także Festiwal Koziańskich Duszonek oraz Konkurs Wiedzy „Koziański Omnibus”. Ponadto, wyłoniono króla Korowodu Dożynkowego, a strażacy z OSP Kozy przygotowali tor sprawnościowy, na którym mogli zmierzyć się najmłodsi uczestnicy wydarzenia.
Rozstrzygnięto również XIV Konkurs Wieńców Dożynkowych pod patronatem honorowym Starosty Bielskiego. Komisja konkursowa biorąc pod uwagę takie kryteria jak: zastosowane materiały, walory estetyczne i artystyczne oraz sposób wykonania wieńca postanowiło nagrodziń następujące Koła Gospodyń Wiejskich biorące udział w konkursie:
- w kategorii wieńców płaskich: I miejsce otrzymało KGW Roztropice, II miejsce zajęło KGW Bystra,
- w kategorii koron I miejsce otrzymało KGW Zbytków, II miejsce przypadło KGW Babice, a III miejsce zajęło KGW Czaniec. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało KGW Brzezinka,
- w kategorii kompozycji I miejsce otrzymało KGW Przeciszów, II miejsce KGW Pisarzowice, III miejsce KGW Bieńkówka, a wyróżnienie zdobyło KGW Kozy.
- Nagrody za udział w konkursie otrzymały następujące KGW: Dzięgielów, Ustroń-Lipowiec, Dankowice, Łąki, Pławy oraz Witkowice.
W trakcie dwudniowej imprezy 37 osób zaszczepiło się przeciwko COVID-19 w mobilnym punkcie Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, który znajdował się przy posterunku policji w Kozach. Tuż obok znajdował się punkt, w którym przy wsparciu rachmistrzów można było wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W Kozach przez 2 dni spisało się w tym punkcie ponad 60 osób.
Święto Powiatu dobiegło końca, zostawiając moc pozytywnych wrażeń wśród wszystkich jego uczestników. Dopisała piękna, słoneczna pogoda, wysoka frekwencja i miła, rodzinna atmosfera.
Naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej Magdalena Więzik wyraziła słowa podziękowania Panu Markowi Małeckiemu dyrektorowi Domu Kultury w Kozach wraz z pracownikami Domu Kultury w Kozach za współorganizację wydarzenia. Specjalne podziękowania skierowała także do pań z kół gospodyń wiejskich powiatu bielskiego, które jak zawsze nie zawiodły wyjątkowym kunsztem kulinarnym, gościnnością i uśmiechem oraz wszystkim uczestnikom Powiatowych Spotkań Amatorskich Grup Artystycznych SAGA i zespołom regionalnym z powiatu bielskiego, które swoimi występami wspaniale uświetniły to wydarzenie.
Do zobaczenia za rok!
Tekst i foto: Magdalena Wróbel-Zyzańska