W dniach 21 – 22 września w Raciborzu obradował Konwent Województwa Śląskiego, który prowadził starosta bielski i jednocześnie przewodniczący Konwentu Andrzej Płonka. W obradach Konwentu brali udział starostowie powiatów województwa śląskiego oraz zaproszeni goście.
Pierwszego dnia w spotkaniu, które odbywało się w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu, uczestniczyli marszałkowie województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz Wojciech Kałuża, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Dorota Wójtowicz, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Małgorzata Staś, dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON w Katowicach Jan Wroński wraz ze współpracownikiem, członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego Ewa Lewandowska, skarbnik Powiatu Raciborskiego Roman Nowak oraz sekretarz Powiatu Raciborskiego Beata Bańczyk.
Posiedzenie otworzył jako gospodarz starosta raciborski Grzegorz Swoboda, który przywitał starostów oraz zaproszonych gości, a następnie zaprosił do obejrzenia filmu promocyjnego, przedstawiającego walory Powiatu Raciborskiego.
Marszałek Jakub Chełstowski w swojej wypowiedzi podkreślił gotowość na dalszą współpracę z samorządami, która jego zdaniem jest podstawą do rozwoju całego regionu oraz budowania jedności w obliczu problemów, z którymi zmagają się samorządy. Przypomniał również, że Polska stoi przed nową perspektywą unijnego finansowania i jak bardzo ważne jest, aby zarządzanie tymi środkami odbywało się na miejscu w regionie.
Przewodniczący Konwentu rozpoczynając oficjalną część obrad odniósł się pozytywnie do wypowiedzi marszałka w kwestii współpracy i wspólnych stanowisk w wielu ważnych kwestiach oraz wyraził zadowolenie, że w naszym województwie się to udaje. Dodał, że pod tym względem samorządy województwa śląskiego są wyjątkowe na tle innych województw.
Wśród głównych tematów, które zaplanowano w porządku obrad znalazły się zmiany w systemie finansowania dróg samorządowych w świetle obowiązujących przepisów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Kolejny punkt programu zdominował temat funkcjonowania służby zdrowia. Przewodniczący Konwentu poinformował, iż Związek Powiatów Polskich oraz Związek Miast Polskich przedstawiły Ministrowi Zdrowia propozycję rozwiązań systemowych w zakresie funkcjonowania służby zdrowia. Przewodniczący Konwentu zwrócił się do Marszałka Województwa i zaproponował aby w oparciu o samorządy w tym Urząd Marszałkowski i służby Wojewody Śląskiego utworzyć subregionalne zespoły robocze, które wypracują mechanizmy sprawnego zarządzania służbami medycznymi w województwie śląskim. Marszałek Jakub Chełstowski zgadzając się z propozycją przewodniczącego Konwentu zaproponował rozszerzenie składu zespołu roboczego o prezydentów miast. Zaproponował także, aby prace rozpocząć już w październiku i w ciągu paru miesięcy przedstawić propozycje rozwiązań Ministrowi Zdrowia. Starostowie obecni na spotkaniu wielokrotnie podkreślali w dyskusji, że najważniejsza dla mieszkańców naszego województwa jest dostępność do służby zdrowia i należy wspólnie wypracować mechanizmy, które zapewnią jak najlepsze funkcjonowanie służby zdrowia w województwie śląskim.
Kolejnym omawianym punktem była nowa perspektywa unijnego finansowania. Cele polityki spójności i założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji omówił wicemarszałek Wojciech Kałuża. Jak przedstawił aktualnie najważniejszym celem jest przyśpieszenie procesu, aby w jak najszybszym czasie środki trafiły do regionu i umożliwiłyby rozpoczęcie realizacji projektów. Przypomniał, że są to nie tylko środki na projekty rozwijające gospodarkę, ale również projekty związane z ekologią, szkolnictwem wyższym, zawodowym, czy transformacją energetyczną. Zwrócił także uwagę, że wysoko premiowane będą projekty realizowane przez kilka powiatów.
Ostatnim omawianym tego dnia tematem była współpraca PFRON z samorządami, w tym założenia i sposób realizacji świadczeń w zakresie: Programu „Dostępny samorząd”, funkcjonowanie centrum informacji i obsługi osób niepełnosprawnych, Program „Wyrównania różnic między regionami” oraz nowe obowiązki w zakresie rozpatrywania zażaleń i skarg osób niepełnosprawnych. Temat ten będzie kontynuowany na jednym z kolejnych posiedzeń Konwentu.