W dniach 3-5 października br. odbędzie się 9. Festiwal Poezji Słowiańskiej, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała. Przedsięwzięcie to służy promocji i popularyzacji wartościowej literatury twórców, szczególnie z naszego regionu.
Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę, tj. 3.10.br. Jacek Cwetler kustosz Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach zabierze uczestników na historyczny spacer po mieście. Na ten dzień zaplanowano "Spotkanie z Poezją" w Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Kotulińskiego 2.
Drugi dzień to m.in. spotkania gości festiwalu w bielskich szkołach: Zespole Szkół Plastycznych oraz Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych.
O godzinie 13.00 w Książnicy Beskidzkiej będzie mieć miejsce Sesja Literacka "Rozmowy między wierszami" z udziałem gości: prof. dra hab. Mariana Kisiela i Barbary Gruszki-Zych. Po niej, o godzinie 17:00 w Domu Kultury im. W. Kubisz odbędą się "Konfrontacje Poetyczne".
Trzeci dzień festiwalu rozpocznie się spotkaniem młodzieży z poetami w Liceum Ogólnokształcącym im. M.Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach.
O godzinie 10.00 w Centrum Edukacji Ekologicznej poeci będą prezentować swoje tomiki, książki i osiągnięcia poetyckie. W tym samym miejscu o godzinie 11.00 odbędzie się panel dyskusyjny "Strefa Światła. Powinność Poezji", w którym udział weźmie gość Wojciech Kass.
Następnie, centrum wydarzeń festiwalowych przeniesie się do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Na godzinę 13.30 zaplanowano "Poetycki Hyde Park 9.Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2021" oraz spotkanie pt. "Wierszem w pandemię" przy udziale Józefa Barana i Juliusza Wątroby. O godzinie 17.00 "Poetycki Hyde Park 9.Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2021" odbędzie się w nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków powiatu bielskiego. Inicjatorem i menedżerem Festiwalu Poezji Słowiańskiej jest czechowicki poeta Ryszard Grajek.
Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.
Wstęp wolny!
Tekst: Magdalena Wróbel-Zyzańska