Kolorowe odblaski w kształcie telefonu z numerem alarmowym 112 trafią do najmłodszych uczniów szkół podstawowych w powiecie bielskim. To efekt pracy Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która działa przy Staroście Bielskim.
Krzysztof Stankiewicz, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej mówi, że jesienią i zimą do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej z powodu braku widoczności. – Taki odblask jest widoczny już z odległości 150 m, co powoduje że kierowca jadący nawet z prędkością 90 km/h zdąży bezpiecznie się zatrzymać – mówi komisarz Stankiewicz. 4 tysiące kolorowych odblasków z logiem powiatu trafi do uczniów pierwszych i drugich klas podstawówek. To pierwsza taka odblaskowa akcja policji i bielskiego starostwa, ale jak zapowiedziała Dorota Nikiel z Zarządu Powiatu- będą kolejne.
Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego powstała w 2019 r. Składa się z przedstawicieli Rady Powiatu, Zarządu Powiatu, pracowników starostwa oraz przedstawicieli bielskiej policji i Powiatowego Zarządu Dróg. Jej zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa na powiatowych drogach.
– Z 10 najniebezpieczniejszych miejsc wskazanych przez policję interweniowaliśmy w 8- mówi Grzegorz Gabor z zarządu. Radny Adam Caputa wymienia budowę przejść dla pieszych, ich doświetlanie lub budowę „wyniesionych” przejść. Ostatnia taka realizacja to skrzyżowanie ulic: Strażackiej, Wyzwolenia i Kościelnej w Wilkowicach, które zostało „podniesione”, a asfalt zastąpiła kostka brukowa. Dzięki działaniu komisji w zeszłym roku m.in. w Kobiernicach wyniesiono i doświetlono 2 przejścia w okolicy szkoły, a w Czechowicach-Dziedzicach opracowano projekt przebudowy ul. Węglowej na odcinku od ul. Traugutta do ul. Górniczej (do torów kolejowych) uwzględniający budowę azylu i doświetlenie przejść. Doraźnie zamontowano punktowe elementy odblaskowe, tzw. kocie oczka. Pod obrady komisji trafiają także sprawy zgłaszane przez radnych powiatowych i mieszkańców, którzy piszą do starosty.
M. Fritz