Jak ma wyglądać służba zdrowia w województwie śląskim? Powiaty mają konkretne rozwiązania, ale nie wszystko zależy od samorządów. Plan Transformacji dla Województwa Śląskiego na lata 2022-2026 był głównym tematem Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego w Pszczynie.
Taki dokument ma powstać w każdym województwie do grudnia. Pod koniec sierpnia powstała Wojewódzka Rada do Spraw Potrzeb Zdrowotnych, kierowana przez wojewodę śląskiego. W 13-osobowym składzie jest tylko jeden przedstawiciel samorządu- starosta pszczyńska Barbara Bandoła, która reprezentuje Konwent Powiatów. Warto podkreślić, że „Mapa potrzeb zdrowotnych na okres od 2022 r. do końca 2026 r.” , wydana przez Ministra Zdrowia opiera się na danych z 2019 r. Tymczasem rok 2020 „przyniósł” epidemię Covid-19, która w znaczący sposób zmieniła służbę zdrowia.
Prace nad planem transformacji, to okazja do zasygnalizowania swoich obaw i uwag przez wojewodę do ministra zdrowia. Jednym z najpilniejszych jest brak lekarzy i pielęgniarek. - Będzie coraz gorzej, trzeba postawić na kształcenie tego personelu – mówi starosta bielski Andrzej Płonka, przewodniczący konwentu. W pszczyńskim starostwie mówiono m.in. o stypendiach dla studentów ostatnich lat nauki, pod warunkiem ich związania się z miejscowymi szpitalami, a także o drodze do zawodu medyków zza naszej wschodniej granicy.
Starosta Barbara Bandoła mówiła o konieczności realnej wyceny świadczeń medycznych. - Chcąc usprawniać funkcjonowanie szpitali w naszym województwie jesteśmy w stanie myśleć nawet o pewnej konsolidacji. Nie jest to jednak możliwe, gdy część procedur jest tak wycenionych że przynoszą straty- mówi starosta pszczyńska. - Dzisiaj mamy taką sytuację, że są usługi medyczne realnie wycenione intratne oraz inne, bardzo potrzebne jak choćby opieka paliatywna które generują straty – dodaje Bandoła.
Na konwencie zdecydowano o pisemnym proteście w sprawie drastycznych podwyżek cen gazu i prądu. Starostwie napiszą do rządu z prośbą o interwencję w tej sprawie. Konwent Powiatów Województwa Śląskiego będzie także pisemnie interweniował w sprawie projektu dofinansowań Cyfrowa Gmina, z którego nie mogą skorzystać powiaty bo ich w nim nie ujęto.
M. Fritz