Najpierw uciskanie serca, a potem pomoc osobie która przewróciła się w piwnicy i uszkodziła sobie bark, a wstając przebiła gwoździem dłoń. Z takimi zadaniami, wykonywanymi na czas zmierzyła się młodzież w finale 10. Powiatowego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy.
- Nawet jeśli nie zostaniecie w przyszłości ratownikami medycznymi, to najważniejsze że będziecie wiedzieli jak pomóc– gratulował uczniom starosta bielski Andrzej Płonka. Do etapu powiatowego zaproszono najlepszych z 15 szkół. Część teoretyczna odbyła się zdalnie- uczniowie odgadywali hasło w wykreślance. Część praktyczną przeprowadzili pracownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, współorganizatora konkursu w sali sesyjnej. Uczniom towarzyszył opiekun.
- Zauważamy, jak wielką różnicę robi edukacja. Obecnie młodzi ludzie nie boją podejść się do osoby poszkodowanej. Nie mają żadnych oporów, po prostu podchodzą i pomagają, bo potrafią to robić – mówi Bożena Korzeniewicz, pielęgniarka systemu z bielskiego pogotowia. Potwierdza to Renata Wrzoł, nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa. – Nie trzeba ich namawiać do zajęć i tak jest od najmłodszych klas. Chętnie biorą udział w lekcjach, a pewnymi sytuacjami są zafascynowani - mówi nauczycielka.
- Trzeba udzielić pomocy drugiemu człowiekowi, bo taki jest wymóg prawny – wątpliwości nie ma Małgosia Tittor ze szkoły podstawowej nr 2 w Ligocie Miliardowicach, która wygrała jubileuszową edycję zmagań. Zwyciężczyni ratowania życia, oprócz lekcji w szkole uczyła się oglądając filmiki na serwisie internetowym You tube. Pierwsze trzy miejsca w konkursie zajęły dziewczyny. Pierwsza była Małgorzata Tittor, druga Nikola Filapek z SP nr 1 im. Synów Pułku w Bystrej, a trzecia Paulina Golec z Niepublicznej SP im. Kard. Karola Wojtyły w Kozach.
Ok. 300 uczniów z siódmych i ósmych klas z 30 szkół podstawowych z powiatu bielskiego wzięło udział w jubileuszowej edycji wydarzenia. Najpierw były eliminacje szkolne, a potem etap powiatowy. Z okazji okrągłej 10 edycji konkursu starosta bielski przyznał nagrody dla 3 placówek, które były najaktywniejsze – najczęściej brały udział i miały najwięcej laureatów. Są to: SP nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Adama Mickiewicza w Mazańcowicach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Jasienicy. Najlepszym nagrody wręczali także Helena Byrdy- Przybyła, przewodnicząca komisji zdrowia i polityki społecznej Rady Powiatu i Wojciech Waligóra, dyrektor bielskiego pogotowia.
M. Fritz