W I dwudniowym Śląskim Konwencie Klimatycznym Climate – Con 2021
pn. „Zadbajmy o lepszy klimat i czyste powietrze”, udział wzięli przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych i instytucji zajmujących się ekologią.
- Śląski Konwent Klimatyczny jest swego rodzaju podsumowaniem prac, które województwo realizuje w zakresie czystego powietrza i ochrony środowiska. Jesteśmy dobrze przygotowani do procesu transformacji, ta kadencja samorządu powinna wyznaczyć datę odejścia od węgla w sektorze gospodarstw, uważam, że to powinien być rok 2028 lub 2029. Przed nami nowa perspektywa unijna i prawie 4,9 mld euro dla Śląska. – mówił marszałek Jakub Chełstowski.
- Z optymizmem i nadzieją patrzę na proces transformacji. On jest konieczny, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i fatalną jakość powietrza. To problem wynikający z ogrzewania budynków niskiej jakości węglem i drewnem. Ta zmiana się uda, jeśli będziemy współpracować na szczeblu samorządów. Trzeba dotrzeć do mieszkańców z informacją o zmianie prawa i pomóc im w uzyskaniu dotacji na wymianę źródła ciepła. Śląskie gminy są liderem w rankingu aktywnych gmin w programie Czyste Powietrze. – podsumował Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
W ramach Konwentu zorganizowano konferencję, warsztaty i wiele eventów związanych z klimatem i poprawą jakości powietrza. Tak rozbudowana formuła służyła celowi edukacji i podniesienia świadomości szczególnie w ujęciu wyzwania przed którymi stoją miasta, powiaty i regiony przy zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych do 2030 9 i 2050 roku.
Samorząd powiatu bielskiego w debacie reprezentowała Barbara Adamska członek Zarządu Powiatu w Bielsku – Białej.
Wśród najważniejszych tematów Konwentu znalazły się tematy: poprawa jakości powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, ekologiczny transport, efektywność energetyczna oraz dobre praktyki w tym zakresie podejmowane w miastach i regionach. Konwent miał formułę hybrydową.
A.Macher