Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego Regionalne Inwestycje Terytorialne Subregionu Południowego Województwa Śląskiego – instrumentu wdrażanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Skala zrealizowanych projektów jest bardzo duża, zatem w filmie możliwe było zaprezentowanie jedynie części z ponad 200 projektów, którymi mogą pochwalić się samorządy z obszaru subregionu.
ZOBACZ FILM W WERSJI STANDARDOWEJ
ZOBACZ FILM W WERSJI Z AUTODESKRYPCJĄ
Regionalne Inwestycje Terytorialne (RIT) są elementem wdrażania funduszy europejskich, dzięki któremu część środków pozostawiona jest w zarządzanie związkom lokalnych samorządów. Wprowadzone w perspektywie finansowej 2014-2020 bardzo pozytywnie wpłynęły na skuteczność pozyskiwania środków unijnych przez niewielkie gminy, ale także efektywność wydatkowania funduszy dzięki zintegrowaniu działań.
W Polsce realizowane są 24 ZIT/RIT, z czego cztery w województwie śląskim w ramach subregionów: centralnego, zachodniego, północnego i południowego. Subregion południowy obejmuje powiaty: bielski, cieszyński i żywiecki oraz miasto Bielsko-Biała. W maju bieżącego roku rozstrzygnięto ostatni nabór dedykowany RIT subregionu południowego. Dzięki temu możliwe jest podsumowanie działań realizowanych w subregionie dzięki środkom RIT dla subregionu. Współpraca samorządów subregionu w tym zakresie umożliwiła dofinansowanie ze środków unijnych 219 projektów, co przekłada się na wykorzystanie ponad 99% całości alokacji.
Na realizację RIT subregion południowy otrzymał środki europejskie w wysokości ponad 105 mln euro (ok. 460 mln zł) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO WSL 2014-2020). Dokumentem bazowym dla identyfikacji celów rozwojowych subregionu południowego i podstawowym kryterium przyznawania środków była Strategia RIT, obejmująca bardzo różne dziedziny rozwoju, sformułowane w ramach działań RPO WSL 2014-2020 finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego:
1) efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej,
2) niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie,
3) gospodarka wodno-ściekowa,
4) rewitalizacja obszarów zdegradowanych oraz rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego, chronionego i infrastruktura usług społecznych,
5) infrastruktura oraz wzrost upowszechnienia wychowania przedszkolnego, kształcenia zawodowego i ustawicznego,
6) poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na obszarach rewitalizowanych, a także promocja samozatrudnienia na obszarach rewitalizowanych,
7) wzmacnianie potencjału społeczno-zawodowego społeczności lokalnych oraz rozwój usług społecznych i zdrowotnych.
Wśród projektów realizowanych przez Powiat Bielski w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych znalazły się następujące przedsięwzięcia:
Równe szanse. Modernizacja procesu kształcenia zawodowego w Szkole Specjalnej w Czechowicach-Dziedzicach II – w ramach projektu przewidziano zmianę sposobu użytkowania części wschodniej Domu Kultury w Czechowicach- Dziedzicach na warsztaty szkolne dla uczniów Szkoły Specjalnej (Szkoła Branżowa nr 4 oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy).W tym celu utworzono niezależne warsztaty wraz z niezbędnym zapleczem, gdzie uczniowie uczą się zawodów oraz przystosowania do życia. Projekt pozwolił także na doposażenie warsztatów w specjalistyczny sprzęt, niezbędny do nauki zawodów objętych programem nauczania tej placówki edukacyjnej.
Twój zawód - Twoja przyszłość. Rozwój kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Bielskiego - Przedmiotem projektu była adaptacja budynku dawnego kompleksu basenowego znajdującego się przy Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach na warsztaty szkolne do praktycznej nauki zawodu dla uczniów szkół prowadzanych przez Powiat bielski, realizujących kształcenie zawodowe (ZSTiL oraz ZS Silesia). W tym celu utworzono niezależne warsztaty wraz z niezbędnym doposażeniem i zapleczem, gdzie uczniowie mogą odbywać specjalistyczne zajęcia przygotowawcze do wybranego zawodu.
Kompetentni zawodowi – projekt obecnie realizowany. Jego celem jest dostosowanie oferty edukacyjnej placówek prowadzących kształcenie zawodowe do potrzeb wynikających z regionalnego i lokalnego rynku pracy polegające na unowocześnieniu procesu kształcenia zawodowego poprzez realizację kursów i szkoleń, a także zajęć wykraczających poza zakres podstaw programowych. Przewidziano realizację staży i praktyk u przedsiębiorców. Skutkować ma to nabyciem dodatkowych umiejętności i rozwinięciem wiedzy uczniów. Jednym z elementów projektu jest także doposażenie warsztatów do praktycznej nauki zawodu i pracowni szkolnych w niezbędny sprzęt i urządzenia do nauki zawodów.
Wartość projektu to 3 719 986,33 zł, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego to aż 95%: 3 533 987,01 zł.
Ponadto, środki na projekty inwestycyjne, jak i miękkie, czyli skierowane bezpośrednio do pacjentów pozyskało w ramach RIT Bielskie Centrum Psychiatrii Olszówka w Bielsku-Białej, a także Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej.
MWZ