Już w najbliższy piątek 8 grudnia zapraszamy jak co roku do Rudzicy na seminarium naukowe Wendelinaria. Hasło tegorocznej, ósmej już edycji brzmi: „W poszukiwaniu źródeł nadziei”. Konferencja tradycyjnie odbędzie się w murach Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy (ul. Klubowa 124). Wydarzeniu towarzyszyć będzie również premiera filmu dokumentalnego „Każdy ma swoją Rudzicę”, która będzie mieć miejsce w tym samym miejscu w sobotę 9 grudnia o godzinie 16. Wstęp na oba wydarzenia jest darmowy.
Seminarium naukowe: 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9.30–15.30
Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „W poszukiwaniu źródeł nadziei”. Chcemy przyjrzeć się bliżej tytułowej kategorii nadziei – w jej bardzo szerokim i interdyscyplinarnym ujęciu. Po hurraoptymizmie końcówki XX wieku, weszliśmy obecnie w okres pełen lęków i niepokojów o przyszłość. Wśród przyczyn tego zjawiska wskazuje się na tempo kulturowych transformacji, wywracających na nice uznawany za „naturalny” i uświęcony tradycją porządek. Płynność i zmienność stały się powszechnie używanymi pojęciami do opisu świata wartości i norm. U wielu osób zaczynają się pojawiać apokaliptyczne nastroje. Kreślone przez uczone głowy i mistrzów literackiej wyobraźni scenariusze przyszłości coraz częściej mają charakter ponury i dystopijny. Zalęknieni czarnymi łabędziami – czyli wydarzeniami niespodziewanymi, wykraczającymi poza nasze wyobrażenia, jak pandemia czy wojna w Ukrainie – zachłannie poszukujemy wszystkiego, co może nas podnieść na duchu.
Skąd zatem obecnie czerpać nadzieję? Jak rozumieć tę kategorię? Jakie społeczne praktyki uznać można za przydatne w jej aktualizacji? W jaki sposób możemy postrzegać nadzieję, jej znaczenie i funkcje we współczesnym świecie? Co to znaczy być człowiekiem pełnym nadziei?
Na te i wiele innych pytań będą starali się odpowiedzieć liczni prelegenci, reprezentujący rozmaite ośrodki akademickie, takie jak Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wyższa Szkoła Bankowości czy Margaret Beaufort Institute of Theology z siedzibą w Cambridge. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Wendelinariów będzie prof. Krzysztof Konecki z Uniwersytetu Łódzkiego, jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych polskich socjologów, który wygłosi wykład zatytułowany „Kontemplacyjny socjolog patrzy na wojnę”.
Więcej informacji >> https://tinyurl.com/ycynhyjc
Film dokumentalny „Każdy ma swoją Rudzicę”
Na to wydarzenie wszyscy długo czekaliśmy! Długometrażowy film dokumentalny „Każdy ma swoją Rudzicę” to historia o ludziach, miejscach i wydarzeniach. To utkany z obrazów i słów portret zróżnicowanej zbiorowości, która potrafi tworzyć wspólnotę. To opowieść o Rudzicy z rozmaitych perspektyw. Opowieść, w której radosne i piękne momenty przeplatają się z trudnymi doświadczeniami.
Zdjęcia do filmu kręcone były w 2018 roku. Części bohaterów filmu już z nami nie ma. Ale zostają ich słowa, które po czasie nabierają dodatkowych znaczeń. Zostaje także o nich wdzięczna pamięć, utrwalona na filmowej taśmie.
„KAŻDY MA SWOJĄ RUDZICĘ”
Reżyseria: Ewa Borysewicz
Scenariusz: Ewa Borysewicz, Rafał Cekiera, Juliusz Wątroba
Zdjęcia: Jan Barszczewski, Marcin Lesisz
Operatorzy kamer: Jan Barszczewski, Marcin Lesisz, Damian Świnczyk
Korekcja kolorów: Damian Świnczyk
Rejestracja dźwięku: Ewa Borysewicz
Montaż: Monika Żerkowska
Udzwiękowienie: Damian Świnczyk
Koordynatorzy lokalni: Damian Świnczyk, śp. Teresa Marekwica
Pomysłodawca i producent wykonawczy: Rafał Cekiera
Produkcja: Towarzystwo Miłośników Rudzicy
Film powstał w ramach grantu Fundacji Santander Bank Polska „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Dziękujemy za wsparcie również Urzędowi Gminy w Jasienicy, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Jasienicy – Filia w Rudzicy oraz Bankowi Spółdzielczemu w Jasienicy.
Więcej informacji >> https://tinyurl.com/2vftkeve
Organizatorem wszystkich wydarzeń jest Towarzystwo Miłośników Rudzicy przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne.
Program znajdziecie w załącznikach do poniższego artykułu.
Serdecznie zapraszamy!