Jak zadbać o siebie i bliskich? Tego dowiedzą się mieszkańcy, którzy odwiedzą w najbliższy weekend – 17 i 18 lutego halę pod Dębowcem w Bielsku-Białej. Odbędzie się tam pierwsza edycja Dni Zdrowia, organizowana przez 2 samorządy: Powiatu Bielskiego i miasta Bielska-Białej.
Takiego wydarzenia jeszcze nie było w naszym regionie. „Jest to duże przedsięwzięcie, stąd połączone siły naszych samorządów. Będą nasze szpitale powiatowe: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej i Centrum Zdrowia Psychicznego – Olszówka, jednostki miejskie – Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski w Bielsku-Białej. Zaprosiliśmy także placówki Marszałka Województwa Śląskiego, a więc szpitale z Bystrej, Wilkowic i Ustronia. Będzie z nami też bielski Szpital Wojewódzki”- mówi Andrzej Płonka, starosta bielski.
Jak podkreślił Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej do współpracy doszło spontanicznie. „Pomysł wyszedł od naszych pracowników podczas spotkań przy okazji realizacji innego projektu, jest to inicjatywa oddolna. Nasza współpraca pokazuje, że trzeba działać regionalnie i łączyć się. Działając osobno, jako miasto, czy powiat nie osiągniemy takich efektów, jak te dwa Dni Zdrowia, które przed nami. Jest to wydarzenie pomyślane dla całych rodzin, przyjdźcie z dziećmi – one także nie będą się nudzić – będą dla nich zabawy i konkursy”- zaprasza prezydent Klimaszewski.
Swoje stoiska w hali będzie miało ponad 30 podmiotów. Oprócz szpitali również fundacje, wyższe uczelnie, samorządy zawodowe lekarzy, aptekarzy oraz pielęgniarek i położnych.
„Będą konsultacje dermatologiczne, pediatryczne, logopedyczne, ortopedyczne i wiele innych, a także możliwość wykonania badań” – mówi Lucyna Majewska, naczelnik wydziału zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. „Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców, jak wielką moc ma profilaktyka zdrowotna – jak wiele sami możemy codziennie robić, żeby nie trzeba było korzystać z konsultacji lekarskich. Będzie to świetne miejsce, żeby zapoznać się z poradami dietetyka i fizjoterapeuty, czy posłuchać prelekcji choćby o skutkach wykonywania tatuaży” – mówi Ewa Swatek, naczelnik wydziału polityki społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Mieszkańcy będą mogli sobie przypomnieć, jak udzielać pierwszej pomocy z Bielskim Pogotowiem Ratunkowym oraz Uniwersytetem Bielsko-Bialskim. Chętni będą mogli oddać krew, a także zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS. Będą porady dla przyszłych mam, a konkursy i warsztaty dla dzieci i młodzieży. W osobnej sali będzie można posłuchać wykładów m.in. na temat: depresji, profilaktyki chorób serca, tego jak rozpoznać udar, cukrzyc i tężyczkę, o zdrowiu psychicznym najmłodszych.
Wstęp na wydarzenie przez 2 dni jest wolny. Zapraszamy w godzinach od 10:00 do 17:00. Poniżej szczegółowa rozpiska prelekcji i stoisk uczestników.
M.Fritz
foto: P. Sowa/Urząd Miejski Bielsko-Biała