W całym kraju trwa Powszechny Spis Rolny, który jest obowiązkowy w krajach Unii Europejskiej. Wynika on z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady oraz z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie "Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r." W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne.
Kto podlega spisowi rolnemu?
Spis rolny jest przeprowadzany w gospodarstwach rolnych: osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych), osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
Jakie dane są zbierane w trakcie spisu?
Dokładny zakres informacji zbieranych w PSR 2020 dostępny jest w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz.U. z 2019 r., poz. 1728).
W spisie rolnym będą zbierane dane dotyczące m.in.: użytkowników gospodarstw rolnych, rodzaju użytkowanych gruntów, powierzchni użytkowanych gruntów, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych, rodzaju budynków gospodarskich, liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym, nakładu pracy w gospodarstwie rolnym użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.
Rolnicy mogą udzielić informacji o gospodarstwach rolnych:
-poprzez samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej https://spisrolny.gov.pl/;
- telefonicznie – dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99;
a jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju:
- bezpośrednio w wywiadzie udzielonym w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego;
- korzystając – w przypadku braku dostępu do Internetu – ze stanowiska komputerowego w siedzibie gminy w celu dokonania samospisu internetowego.
Spis rolny realizowany jest z zachowaniem pełnej ochrony gromadzonych informacji. Bieżące informacje można znaleźć na stronie https://spisrolny.gov.pl/.
M.Fritz/GUS