Juliusz Wątroba - ur. w 1954 w Rudzicy, na Śląsku Cieszyńskim. Ukończył Politechnikę Łódzką. Poeta, prozaik, satyryk, kabareciarz. Debiut liryczny w RADARZE (1977), satyryczny w SZPILKACH (1977), książkowy w WYDAWNICTWIE ŚLĄSK (Chwila przemienienia – Katowice 1983.)
Opublikował 51 książek, m. in. poezji: Przypływ niepokoju, Jasność Pomroczna, Nie-do-mówienia, Rysy, Między wierszami, Nieboskłon, Żyć nie uwierać, Błękity, Kryształ, Bliskość oddaleń, Krzesany Światłem…, satyr: Czas Błazna, Wyskoki, Śmiech przez bzy, (B)łaźnia publiczna, Robaczki świętodrańskie, Skrzeczywistość, Turkucie spod ladki…, prozy: Po skarb z busolą slońca, Jeszcze jeden cud, Od nocy do świtu, Pospiesznym do miłości, Wampir w białych rękawiczkach… Autor musicali, spektakli, programów kabaretowych, tekstów pieśni i piosenek, felietonów…
Setki jego wierszy ukazało się w pismach literackich, kulturalnych, satyrycznych i w edycjach zbiorowych. Laureat około stu konkursów literackich, m. in. Łódzkiej Wiosny Poetów, Czerwonej Róży – Gdańsk, O Laur Klemensa Janickiego – Poznań, Poezji Religijnej – Wrocław, Poezji Miłosnej o Laur Miedzianego Amora - Lubin, O Skrzydło Ikara – Katowice, Ostrawa, O Grudę Bursztynu – Gdynia, Turnieju Łgarzy – Bogatynia, Sympozjonu Satyry – Siedlce… Jego utwory były tłumaczone na język angielski, niemiecki, czeski, słowacki i bułgarski.
W latach 1989 – 2004 współpracował z Polskim Radiem, gdzie w audycjach Móżdżek po polsku, To się nadaje, i Parafonia jego utwory interpretowali najwybitniejsi autorzy. Członek kabaretu TON, założyciel i autor kabaretu FANaberie…
Jego sylwetkę przedstawiono w księdze Złote Myśli Ludzi Wielkiego Umysłu, Talentu i Serca, Twórcy Wizerunku Polski – Warszawa 2003.
Zagrał główną rolę w 270 odcinku popularnego serialu „Szpital”, a także, wspólnie z Sabina Głuch, we własnym spektaklu satyryczno-lirycznym Pociąg pospieszny do miłości, którego premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w 2016 r. Jest też główną postacią filmu dokumentalnego Szczęśliwe miejsce, które ma poetę w reżyserii Ewy Borysewicz.
Członek Związku Literatów Polskich (od 2015 r. prezes Katowickiego Oddziału ZLP), Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stowarzyszenia Autorów Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego.
Za twórczość literacką otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m. in. odznakę „Za Zasługi dla Województwa Bielskiego (1996), nagrodę Prezydenta Bielska-Białej IKAR (2001), odznakę Zasłużony Działacz Kultury (2001), nagrodę Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina (2004), nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (2009), nagrodę im. Władysława Orkana (Warszawa 2010), medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2016).