Tytuł w oczywisty sposób nawiązuje do znanego z urody lasu na Podraju, ale autor nie pominął przedstawienia innych zadrzewionych terenów Górnego Lasu, Podkępia, Zbijowa, Czarnolesia, Zabrzega, Ligoty. Książka zaskakuje wieloma elementami, po pierwsze autor w niekonwencjonalny sposób przedstawił w niej okoliczne lasy, dowodzi, że oprócz „klimatycznych” zakątków czy drzew o baśniowych kształtach, są tam także miejsca pamięci, kapliczki, stanowiska archeologiczne, rezerwat przyrody, miejsca osnute legendami. Są one przedstawione w reportażach oraz podaniach i legendach. Jest także "leśna" poezja, napisana specjalnie dla tego wydania przez Adama Gumułę. Istotną wartość stanowi część albumowa książki, w której zgromadzono aż 275 wysokiej jakości fotografii, które ze względu na jakość, kolorystykę, formę, liczne asocjacje tematyczne mogą stać się prawdziwą ucztą dla oka, ale także wyobraźni. Po przeczytaniu książki niewątpliwie pojawi się pytanie, czy Czechowice-Dziedzice to miasto tylko przemysłowe, czy coraz bardziej ekologiczne? Książka może zmienić pogląd w tej sprawie. Metaforyczny tytuł nie wydaje się zatem przesadny.
Wydano nakładem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, organizacja projektu Jacek Cwetler, partner wydawnictwa Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach. Stron 324, fotografii 320.
Książka dostępna w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic (Izbie Regionalnej), Księgarni na Lesisku, ulica Kolejowa 7, u autora, na plenerowych akcjach i spotkaniach.
Aktualne informacje na temat książki można znaleźć na stronie autorskiej: nowrotek.hoste.pl, na czecho.pl na stronach MDK Czechowice-Dziedzice oraz Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic