Lasy Państwowe zapraszają wszystkie kluby sportowe w Polsce do wzięcia udziału w konkursie pod hasłem „Sportowa Natura”. Chcą wspólnie promować ruch na świeżym powietrzu w otoczeniu przepięknej polskiej przyrody. Nagrodzone będą najciekawsze pomysły, a ograniczeniem jest tylko… wyobraźnia.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że las to idealne miejsce do uprawiania sportu. Spacery, bieganie, przejażdżki rowerem – nieważne, czy jesteśmy amatorami i ćwiczymy rekreacyjnie, czy uprawiamy sport wyczynowo, las to naturalne, zdrowe i atrakcyjne miejsce na poprawę kondycji. Na co dzień kulturę fizyczną upowszechniają kluby sportowe. Stąd pomysł Lasów Państwowych, by wspólnie z klubami zachęcać do aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu, w otoczeniu polskiej przyrody. Otwarta formuła konkursu sprawia, że może w nim wystartować ponad 14 tysięcy klubów sportowych w całym kraju.
– Polskie lasy to doskonałe miejsce do uprawiania wszelkich form aktywności fizycznej – od zwykłych spacerów po sporty wyczynowe. Kluby sportowe to zaś zagłębie profesjonalistów, których pasją jest zdrowy tryb życia. Jeśli połączymy siły, to nic nas nie zatrzyma w zachęcaniu Polaków do sportu – przekonuje Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.
– Założenia konkursu wpisują się w realizowanie społecznej funkcji lasów. W Polsce większość lasów jest publiczna, dostępna dla każdego. W innych krajach nie jest to wcale oczywiste. Zachęcam zatem do korzystania z pełni możliwości, jakie stwarzają polskie lasy – komentuje Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Ideę konkursu popiera Marcin Możdżonek, polski siatkarz, zdobywca złotego medalu Mistrzostw Świata w 2014 roku: – Kluby sportowe tworzą pasjonaci działający w lokalnych środowiskach. Z ich pomysłów i inicjatyw korzysta mnóstwo młodych ludzi. Treningi, szczególnie te w otoczeniu przyrody, to sposób na poprawę kondycji, profilaktyka chorób cywilizacyjnych i wreszcie droga do mistrzostwa.
Wątpliwości nie mają także naukowcy – według badań opublikowanych w „International Journal of Health Research” osoby uprawiające „zielone ćwiczenia” mają niższe ciśnienie krwi, wyższą samoocenę i lepszy nastrój w porównaniu z osobami uprawiającymi sport w pomieszczeniu. Ćwiczenia na zewnątrz budynków męczą nas mniej i ściślej trzymamy się planów treningowych, bowiem takie ćwiczenia sprawiają nam większą przyjemność i chętniej je powtarzamy.
Co zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
Krok 1. Zaproponuj wydarzenie, promuj aktywność fizyczną
Aby wziąć udział w konkursie, klub musi zaproponować projekt akcji lub wydarzenie, które propaguje aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu, najlepiej w otoczeniu przyrody. Katalog działań promocyjnych ma charakter otwarty. Przykładowa tematyka obejmuje: promocję obcowania z naturą, aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu lasów, edukacji leśnej i przyrodniczej, a także korzystanie z produktów lasu.
Krok 2. Złóż wniosek
Warunkiem udziału w konkursie jest złożenie wniosku. Formularz dedykowany akcji jest dostępny na stronie internetowej www.cilp.lasy.gov.pl/konkursy. Natomiast kryterium wyboru będzie zakres proponowanych działań promocyjnych. Najwyżej premiowane będą te o jak najszerszym zasięgu promocyjnym. Takie inicjatywy zostaną nagrodzone dofinansowaniem w wysokości do 10 000 zł.
Krok 3. Czekaj na wyniki i … realizuj projekt!
Wnioski w konkursie można składać od 12 kwietnia do 30 września 2022 roku. Wnioski będą rozpatrywane systematycznie, nie rzadziej niż raz w miesiącu. Informacje o wynikach konkursu pojawią się na stronie internetowej organizatora, w zakładce dedykowanej konkursowi. Ostatnim etapem przed realizacją proponowanego działania będzie podpisanie stosownej umowy między organizatorem a uczestnikiem konkursu.