Informacje osobowe i kontaktowe do organizacji.
Data powstania: 6 lipca 2015 roku
Adres: ul. Beskidzka 67, 43-378 Rybarzowice
Obecne władze:
Prezes - Beata Świerczek.
Wiceprezes - Jadwiga Kozłowska.
Skarbnik - Maciej Sadlik.
Sekretarz - Joanna Świerczek.
Członek zarządu - Tadeusz Sadlik.
W ramach Stowarzyszenia funkcjonuje Zespół Pieśni i Tańca „Rybarzowice”.
Historia i informacje dotyczące działalności.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Rybarzowice” istnieje od 1965 roku. Inspiratorem powstania był ówczesny Komitet Powiatowy PZPR oraz przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Bielsku – Białej Antoni Kobiela. Kolejne patronaty to: Spółdzielnia Pracy w Bielsku – Białej, Wojewódzka Spółdzielnia Mleczarska oddział w Skoczowie, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Szczyrku, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rybarzowice i obecnie powołane z inicjatywy między innymi członków Zespołu Stowarzyszenie „Ziemia Rybarska”.
Organizacją nowo założonego zespołu zajęli się Katarzyna Kubica – Kierownik Świetlicy Gromadzkiej w Rybarzowicach, Antoni Kubica – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Rybarzowicach oraz sekretarz Zarządu Świetlicy w Rybarzowicach – Władysław Byrdy. Pierwszy zespół składał się z 46 osób w tym 6 członków kapeli. Od tego czasu w zespole działało 180 osób, a obecnie 42. Dodać należy, że prawie wszyscy członkowie zespołu są mieszkańcami Rybarzowic. Tańczą między innymi 4 pary małżeńskie oraz dzieci aktualnych i byłych członków zespołu.
O zespole często mówi się, że są niepodobni do innych zespołów Podbeskidzia. Kostiumy wykonano według autentycznych wzorów ubrań noszonych na tym terenie przed ponad stu laty, a także na podstawie archiwalnych fotografii i ustnych przekazów najstarszych mieszkańców wsi.
Dziewczęta występują w różnokolorowych strojach, w szerokich fałdowanych spódnicach i tzw. „wcinkach” bogato obszywanych cekinami. Mężczyźni są ubrani na czarno w kamizelki, wąskie spodnie i wysokie skórzane buty. Jedynym barwnym akcentem ich stroju są „maśki” – krajki w kolorze sukni partnerki.
W podobny sposób jak stroje przygotowywano program występów. Dziadkowie opowiadali, jak to kiedyś przed laty obchodzono na tym terenie święta, a kiedy trzeba było, wykonywali pieśni towarzyszące tradycyjnym obrzędom. Zebrany materiał przynoszono na próby i wspólnie opracowywano.
Takie były początki Zespołu Regionalnego. Regionalnego nie tylko z nazwy, gdyż wszystko, co zespół obecnie reprezentuje na scenie, nierozerwalnie wiąże się z własnym regionem. Jest to, mimo sąsiedztwa Szczyrku, teren o folklorze odrębnym od góralskiego. Różnice widać nie tylko w strojach. W Rybarzowicach oraz pobliskich Buczkowicach, Godziszce i Mesznej przed stu laty bawiono się, tańczono i śpiewano inaczej, bo też inny charakter miało tutaj życie.
Zespół wskrzesza przeszłość własnego regionu, a właściwie ukazuje tę bardziej odświętną i radosną część czasu minionego. Ale i z tego fragmentarycznego obrazu dowiedzieć się można wiele o życiu, pracy i mentalności dawnych mieszkańców.
Osoby zawodowo zajmujące się badaniem kultury ludowej mówią, że grupa z Rybarzowic jest folklorystyczną ciekawostką i potrafi ich zaintrygować. O działalności zespołu nie decyduje jednak tylko pasja etnograficzna. Ważniejsze jest przywiązanie do rodzinnej ziemi i przekazywania swojej wiedzy następnym pokoleniom.
Najważniejszą rzeczą, co podkreślają wszyscy członkowie i zarazem mieszkańcy Rybarzowic jest fakt, że próby, wycieczki, warsztaty taneczne, spotkania towarzyskie
i koncerty są dla nich samych okazją do rozrywki, świetnej zabawy i pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego.
„Rybarzowice” występują często i zawsze z dużym powodzeniem na wielu imprezach regionalnych ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym także niemal co roku na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Krakowie, Oświęcimiu, Makowie Podhalańskim, Wiśle, Istebnej, Szczyrku i Bielsku – Białej. Na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, w kategorii zespołów artystycznie opracowanych w latach 1980 i 1981 został wyróżniony Brązowym Sercem Żywieckim, a w 1982 roku złotym. Ponadto zespół był laureatem na Przeglądzie Zespołów Zapustniczych w Bielsku – Białej, Żywcu i Pietrzykowicach. Otrzymał „Srebrny Kilofek Górniczy” w Tarnowskich Górach i wyróżnienie II stopnia w Bytomiu. W 2009 roku na 42 Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej „wytańczył” III miejsce w stawce prawie 80 uczestników w kategorii autentycznej. Natomiast w 2014 roku w kategorii artystycznie opracowanej II miejsce (I nie przyznano). Otrzymał także puchar Dziennika Zachodniego za całokształt pracy artystycznej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się koncerty na „Chmielakach” w Krasnymstawie, „Jesieni Jurajskiej” w Częstochowie, „Konfrontacjach Ruchu Amatorskiego Młodzieży” w Myślcu, „Babiogórskiej Jesieni” w Zawoi, „Wawrzyńcowych Hudach” w Ujsołach, Festiwalu Amatorskich Zespołów Artystycznych
w Rajczy i Folkloriadzie w Poraju. Koncertował na imprezach ogólnopolskich w Lipcach Reymontowskich, Bielsku i Szczyrku, a także na wielu dożynkach wojewódzkich, powiatowych i gminnych. W 2006 roku był nominowany do prestiżowej nagrody im. Księdza Londzina.
Nie bez znaczenia jest uczestnictwo członków zespołu w procesjach „Bożego Ciała”, Odpustu, Rezurekcji, imprezach rocznicowych itp. obrzędach.
Corocznie przygotowywany i wielokrotnie prezentowany jest nowy program „Rybarskie Kolędowanie”. Do tradycji należy także chodzenie po kolędzie z kozą, gwiazdą i szopką, a także organizowanie „Oczepin” i „Ślog” dla członków zespołu wstępujących w związki małżeńskie.
Dotychczas przygotowano i wystawiono widowiska: „Kolędnicy”, „Wesele”, „Poprawiny”, „Odpustowe popołednie”, „Zabawa na kwacki” oraz „Na muzyce”.
Z wielkim powodzeniem zespół występował także na estradach w Bułgarii (dwa razy), na Litwie (dwa razy), na Węgrzech, Ukrainie (dwa razy), w Republice Czeskiej i na Słowacji, w Zubercu w ramach XXXVI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru oraz w 2013r. w Sihelne. Obecnie „Rybarzowice” biorą udział w międzynarodowym festiwalu Tartu Folk-Off organizowanym przez Klub Folklorystyczny „Maatasa” z Estonii.
Zespół aktualnie przedstawia trwającą około 60/90 minut wiązankę pieśni, przyśpiewek i tańców ludowych, a między innymi: Kowola, Szewca, Młynek, Starej Babie, Chodzonego, Krzyżoka, Krakowiaka, Wysła chmurecka, Turbowanie, Polkę z przytupem, itd.
Kierownikami były kolejno panie: Katarzyna Kubica – założycielka zespołu, Stanisława Wojtusiak i aktualnie Barbara Magiera-Sadlik. Kierownikiem muzycznym od 1965 do 2013r. był pan Antoni Kubica. W początkowym okresie konsultantami zespołu oraz autorami opracowań muzycznych byli: prof. Mieczysław Ptaszkowski i mgr Piotr Stachura. Choreografia oraz nauka tańca spoczywała w rękach pani Barbary Folwarcznej, a od 1978 roku i aktualnie Mariana Wojtusiaka. W latach 1999 – 2001 Andrzeja Nikla. Kronikę zespołu prowadziła pani Bożena Dobija. Aktualnie „kronikarzem” oraz współtwórcą niektórych układów tanecznych jest Bogumiła Flisek-Górna.
Największym jednak osiągnięciem Zespołu jest fakt, że pomimo wielu trudności, przez cały okres działalności z powodzeniem kultywuje tradycje przodków, zachęcając coraz młodszych mieszkańców wsi do działalności kulturalnej.