Ryszard GRAJEK
Urodził się 9 września 1952 roku w Gnieźnie. Dziwna i ciekawa historia towarzyszy mu od urodzenia: Kaliope.
Ukończył Wyżsżą Szkołę Biznesu i Informatyki w Bielsku-Białej oraz Akademię Ekonomiczną wydział zarządzania. Doświadczenia, nauka i wyzwania ukształtowały go jako wytrawnego meneddżera projektów organizacyjnych.
Poeta i animator kultury. Jest autorem np. Pod okiem Kaliope (debiut książkowy, 2011), jeszcze nie plon (przetlumaczona na języki: bułgarski, czeski, rosyjski i angielski) oraz dwóch zbiorowych: Złączeni słowem (antologia festiwalowa, 2019) i USKRZYDLENI (2022). Wydana została również płyta autorska, na której wybrane wiersze czyta Piotr Machalica i autor (RG, 2011) oraz płyta zbiorowa Kołysanki Fenka (Ryszard Grajek Kołysanka dla wnuczka, 2017) Drukowany w wydaniach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Wiersze tłumaczone na języki: czeski, słowacki, bułgarski, rumuński, litewski, rosyjski, angielski i telugu (Indie).
Od 2013 roku inicjator i organizator Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice. Była to międzynarodowa edycja: Londyn – Warszawa –Czechowice-Dziedzice. Spotkania literackie i wydarzenia kulturalne, towarzyszące festiwalowi, organizowane były w różnych miastach Podbeskidzia i Śląska np. w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Cieszynie, Wilamowicach, Tychach, Krakowie (Piwnica Pod Baranami).
Sylwetkę prezentowano z recenzjami np. w: miesięczniku literackim AKANT, POEZJA dzisiaj, kwartalnik literacki POST SCRIPTUM w Londynie, portal.pl, agencja informacyjna, Kultura, na fali Radio Katowice Poczta Poetycka Macieja Szczawińskiego, Radio Dublin,
Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich (od 2018 prezes zarządu oddziału Bielsko-Bialskiego).
Mieszka w Czechowicach-Dziedzicach.
W roku 2022 uhonorowany odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej” za całokształ działalności oraz 10-lecie Festiwalu Poezji Słowiańskiej.